Mistä saa ontelolaatan asennuspaloja edullisesti? Paikallinen Starkki pyytää jopa 50 cnt/kpl ja kun niitä menee ainakin pari sataa kappaletta tuntuu turhan kalliilta?!
Ontelolaatan asennuspalat
14
4101
Vastaukset
- tepe
Käy ostamassa filmivaneri soiroja ja tee itse.
- laihialainen
mutten muista enään mistä liikkeestä...
puolisäkkiä pidin itsellä ja loput myin kanssarakentajalle markkinahintaan
elikkäs kysäseppä sieki säkille sopiva hinta ja myy loput etiäpäin... - Älä aloita, säästyt monelta
shokilta. Jos tuossa on kynnyskysymys, aiai.
- Ne palat
Miksi niitä paloja käytetään, eiks se laatta istu tasaselle alustelle ilman niitäkin. Tietenkin jos niitä perunapelloll meinaa laittaa niin sitten, mutta muuten???
- raksaaja--sh
Ne palat kirjoitti:
Miksi niitä paloja käytetään, eiks se laatta istu tasaselle alustelle ilman niitäkin. Tietenkin jos niitä perunapelloll meinaa laittaa niin sitten, mutta muuten???
kantopinnan paine pitäisi jakautua tasaisesti ontelolaatan päähän.
Mikään pinta ei ole tarpeeksi tasainen, siksi ontelolaatan päiden alle laitetaan nuita korokelätkiä. Ohjeissa on että minimissään 1cm verran (joillain ontelolaattavalmistajilla voi olla enemmänkin), tällöin juotosbetoni pääsee valumaan ontelolaatan pään alle ja muodostaa tasaisen kantavuuden.
Toinen tarkoitus nuilla korokepaloilla voi olla saattaa laatat vaateriin jos seinäpinnat on hieman eri tasossa ladonnan/muurauksen/liimauksen jälkeen. - vaan säästökohde
Ei tämä ole kynnyskysymys vaan taas yksi säästökohde. Jos näitä menee joku sata kpl, voi jokainen laskea paljonko säästää jos maksaa a' 50cnt tai a' 15cnt.
- konnari
Ne palat kirjoitti:
Miksi niitä paloja käytetään, eiks se laatta istu tasaselle alustelle ilman niitäkin. Tietenkin jos niitä perunapelloll meinaa laittaa niin sitten, mutta muuten???
käytetään lähinnä paikallavaletulle tuelle asennettaessa (välillä muutenkin) siksi että sellainen tukipinta on aina epätasainen ja jopa juosten k..tu). Kun asennetaan betonielementin tai teräspalkin varaan voidaan käyttää asennuspalojen sijasta neoprenkumikaistaletta. Vain teräksen päälle voidaan asentaa suoraan (ja minua sekin arveluttaa. On se ontelolaatan alapinta sen verran epätasainen sekin. Tulee paikallisia jännityshuippuja).
- onko unohtunut?
Ihmettelen näitä viestejä täällä: jos jossain joku keksii tai kysyy jotain säästämisvinkkiä, heti valitetaan että "älä aloita jos ei ole varaa". Tiedättekö, että ne tosi rikkaat, ne säästävät joka paikassa, ja siksi ovat rikkaita. Uskokaa tai älkää, mutta näin on.
Tyhmää tuhlata rahaa jos voi halvemmalla selvitä.
- ...
Kumuko Oy konalassa ainakin myy..
- Hyvä paikka!
Ja muutenkin kannattaa kysellä Kumukosta LVI ja muovi ym. rakennustarpeita. Palvelu on kohtuullista ja hinnat kilpailukykyisiä.
- Sami_
itse leikoin muistaaksenin 9mm ja 12mm filmivanerista noin 50x100mm palasia.
- raksaaja--sh
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=RH-16651950
11 senttiä kpl
ei tule konkurssi- raksaaja--sh
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=3&action=view&groupID=1888
PS. en ole itse kyseistä firmaa koskaan käyttänyt, joten en voi haukkua enkä suositella.
- Teräsjaakko
Teräsjaakko.fi sieltä saa teräsksisiä. Ne on halvempia kuin muoviset. 09-3505230
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1518863Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496181Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju614521K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon594422Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko724050Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973813- 853454
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1603355Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö152970Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä182206