Uiden Ahvenanmaalle

Jos pääset

Ahvenanmaalla ollaan harvinaisen tarkkoja siitä, kuka kelpuutetaan koplaan. Mannersuomalainen ei saa ilman "kotiseutuoikeutta" harjoittaa elinkeinoa, eikä omistaa tai hallita kiinteää omaisuutta Ahvenanmaalla. Oikeuden saa asuttuaan viisi vuotta Ahvenanmaalla, jos osaa ruotsia.

Suomen kieli ei ole Ahvenanmaalla virallinen, vaikka suomenkielisiä asukkaita on vastaava osuus kuin ruotsinkielisiä kaksikielisessä manner-Suomessa, ja vaikka maakunnan ainoan kaupungin, Maarianhaminan asukkaista joka kymmenes on suomenkielinen. Ahvenanmaan suomenkielisillä lapsilla ei ole subjektiivista oikeutta käydä koulua äidinkielellään. Maakunnan ainoa virastokieli on ruotsi, jolla myös valtionhallinnon on asioitava Ahvenanmaan kanssa.

Kaikki tämä syystäkin: Ahvenanmaa on väkilukuun suhteutettuna Suomen vaurain maakunta. Vuonna 2003 ahvenanmaalaiset ansaitsivat keskimäärin 20 % enemmän kuin mannersuomalaiset, ja heillä oli 80 % enemmän pääomatuloja ja 50 % enemmän veronalaista varallisuutta kuin mannersuomalaisilla.

Taloudellisesta menestyksestä huolimatta Ahvenanmaan elinkeinotuet ovat korkeammat kuin useimmilla Suomen todellisilla kehitysalueilla. Ahvenanmaa on luokiteltu Euroopan sosiaalirahaston tavoiteohjelman 2-alueeksi. Yleisenä kriteerinä tälle luokittelulle on ollut alhainen tulotaso ja korkea työttömyys.

http://www.ahvenanmaa.fi/

2

660

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hurri

      ruotsalaiset on kautta aikojen kupanneet suomesta rahat,kuinka voi olla mahdollista että joku pieni vähemmistö edelleen rosvoaa emämaata!

      • bettre folk

        koska emämaassa asuvat ovat niin hölmöjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1120
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      581
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      491
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      488
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      455
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      432
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe