Tämä väittely Toyotan ominaisuuksista menee jo naurettavuuksiin. Hirmuista jankkaamista, jossa jokainen pysyy tiukasti poteroissaan ja myönnytyksiä ei anneta. Toyotan omistajat eivät voi hyväksyä sitä tosiasiaa, että heidän autojensa ajo-ominaisuudet ovat keskivertoa heikommat, eikä Toyotan vastustajat voi hyväksyä sitä, että Toyota, jopa turkkilainenkin, on luotettavuudeltaan hieman keskitasoa parempi.
Juupas-eipäs
JUUEIJUUEI
172344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mikään tosiasia, että heidän autojensa ajo-ominaisuudet ovat keskivertoa heikommat.
ne on keskivertoa paremmat, vaikkakin joitain parempiakin toki on.
Toyotan luotettavuus on paljon keskitasoa parempi.
Kyllä se on sillä lailla kun kaikki ominaisuudet, jälkimarkkinointi yms. ynnätään yhteen, saadaan tuloksesksi maailman paras kokonaisuus. Siitä osoituksena kaikenmaailman tilastot sekä myyntimenestykset ympäri maailman, erityisesti vanhassa autoilumaassa Yhdysvalloissa.
Näin on näreet vaikka kuinka "närästää" ranskan ja saksan vikakasaumilla ajavat.
tojo keskimäärin huonompi ajettava ja keskimääräisen luotettava sekä
keskimääräistä kapeampi
ei sitten ole halutuin merkki? Selitäpä se.
No ootko hiukan yksinkertanen jos et tuota tajua.
*Joillakin merkeillä on sellanen statusarvo kuten jollain BMW:llä jolla on "bisnesmies-imago". Osa on vaan niin munattomia että pitää luoda autolla miehistä kuvaa.
*Ja yleensä halutuin auto on todellisuudessa erittäin epäkäytännöllinen kuten vaikkapa jokin urheiluauto vaikkapa Ferrari Enzo
Ja kuka sanoo BMW:tä halutuimmaksi tai unelma-autoksi niin valehtelee. Eiköhän jokin Lambo tai Ferrari on paljon halutumpi mutta kuten sanoin ei sellasta ole järkeä ostaa.
sinulta? Tuulilasi teki taannoin tutkimuksen halutuimmista automerkeistä. Kärjessä komeili saksalaisia ja ruotsalaisia kansanautoja, Toyota oli keskikastia. Siis miksi suomalaiset ostavat Toyotan, vaikka haluaisivat ostaa ennemmin esimerkiksi VW:n?
Ihmisten kaikki muutkaan tekemiset eivät ole niin kovin fiksuja. Miksi esim. Harley Davidson on niin haluttu vaikka ei taatusti ole paras pyörä?
eli jos on varaa vaan toyotaan niin useimmilla lienee syy siinä. Mielenkiintoista nähdä muuttuuko tilanne kun markkinoille on tullut nyt noita halpoja korean autoja
Suurimmalla osalla syynä siihen, että ostavat kalliimman auton.
Kateellisten panettelua, että on niin huono itsetunto että pitää sitä autolla pönkittää.
Naurettava väite....
Minä esim. kuulun siihen kastiin, joka tykkää nautiskella isolla autolla ajamisesta.
Se on aivan sama mitä muut ajattelee. Itseäni varten minä sen ostin.
Ajo-ominaisuudet keskiarvoa heikommat? Osaatko laskea 1 1? Entä 4/2?
Vertailuissa Corolla on saanut ajettavuudesta yleensä 8-9, luokan huiput 9. Heikoimmat, 7, jopa kutosta (megane kaupunkiajosta). Miten näillä arvosanoilla toyotan ajo-omiansiuudet ovat keskivertoa heikommat?
testit valehtelee. Tojota ei pärjää talvitesteissä, mikä siihen on selityksenä ellei tuo edellä mainittu?
joissa tojo ei menesty!!
Oletko koskaa lukenut esim. TM:n talvitestiä? Auton hallittavuus ei todellakaan ole pääosassa voittajaa valittaessa vaan arvostelun kohteena on esim. lämmityslaite, sähkövermeet (penkinlämmitys, peilin-/takalasinlämmittimet) Nykyaikaiset autot ovat niin tasaväkisiä että yhdessä kohtaa "romahtaminen" pudottaa sijoitusta kunnolla. Corollan kohdalla ko. akilleen kantapää oli kylmäpäästöt, jotka olivat muistaakseni koko joukun huonoimmat. Ajo-ominaisuuksissa Corolla ei todellakaan hävinnyt, esim. ääritilannekäytös oli kiitettävää.
Löisit vaihteeksi faktaa pöytään äläkä jauha täällä mitä kielesi perseestäsi kuljettaa.
että arvosteluasteikkoa käytetään liian kapeasti. Miksei anneta parhaalle 10 ja huonoimmalle suoraan vaikkapa 1 jos asteikko on 0-10. Uskon että tällä perusteella Corolan ajettavuus heiluisi jossain 3-4 vaiheilla, saman luokan parhailla ehkäpä jossain 8-9 paikkeilla. Tämä tyyli olisi huomattavasti havainnollisempi.
No sittenhän megane saisi negatiivisä arvosanoja ajettavuudesta. Tosin Corollan ääritilannekäytöstä annettu täysi kymppi aiheuttaisi muille malleille samaisesta testistä jotain 3-4 arvosanoja.
ajettavuusarvioita. Vaimo vaihtoi uusikoppaisen Corollan viime keväänä farkku-Meganeen, ja kyllä Renault on kaupunkipyörittelyä lukuun ottamatta selvästi edellä talvi- ja maantieajossa. Se on vakaampi, keula ei sudi yhtä herkästi tyhjää ja uraherkkyyttä ei esiinny. Hieman alussa vaati totuttelua auton todella herkät jarrut ja ohjaus.