käännösvirhe

JHVH

palstan tarkoitus puhua raamatusta kirjana?nythän on niin että ko kirjan tekstin raiskausta on harrastettu jo pitkään,viimeistään lutherista lähtien.eikä nykyisillä versioilla ole käyttöä vakavalle etsijälle joka haluaa ymmärtää.korkeintaan joku fanaatikko löytää käyttöä niille.esimerkkinä olkook vaikka väite :"jeesus oli jumalan ainoa poika"alkukielellä ,monogenes tarkoittaa yksin.millainen ihminen syntyy yksin?joten jokainen ymmärtää ettei tässä puhuta biologisesta syntymästä.mutta kun sana käännetään "ainoaksi" saadaan aikaan tuo kaaos joka nykyään vallitsee kysymyksen:"oliko jeesus jumalan(ainoa)poika?"ympärillä.yo käyköön esimerkistä niistä sadoista virheistä jotka ovat tehneet nyk.raamatun lukukelvottomaksi ja tuhonneet oikeat merkitykset!luku iloa!

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämän käännösvirheen avulla kuitenkin minä ja useampi muu on päässyt Elävän Jumalan yhteyteen Jeesuksen Kristuksen, Vapahtajan kautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5137
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2149
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1807
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1424
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1207
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1026
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      970
    Aihe