Poliisipäällikkö kaahasi

Kangasalan poliisipäällikkö kaahasi 50:n alueella 86 km/h.

LP:n Tampereen yksikön mukaan päällikkö ajoi hyvällä autolla, joka vähensi teon moitittavuutta. Haastateltu LP:n päällikkö ei suostu kertomaan poliisipäällikön käyttämän auton merkkiä.. :)

http://iltalehti.fi/2006/03/29/200603284315556_uu.shtml
6517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko poliisimies tieliikennelain ja rikoslain "yläpuolella" ?

Äänestä

Kyllä nuo paskalakit osaa. Sekä tuossa iltalehden artikkelissa että tämän päivä Aamulehdessä tamperelaiset paskalakit selittävät kortin palauttamista sillä, että alueella ei ole kouluja lähellä ja siksi kyse ei ollut vakavasta piittaamattomuudesta. Tosiasia on kuitenkin se, että siinä on Liuksialan koulu lähellä ja nopeusrajoitus on alennettu nimenomaan sen vuoksi, kun tuolla kapealla tiellä liikkuu paljon koululaisia. Että on näillä paskalakeilla otsaa.

Äänestä
  • yhdet "paskalakithan" toimivat kuten kuuluu, eli kortti lähti ja sakot tuli, vaikkakin miettimisen jälkeen. Mutta voidaan kai perustellusti sanoa, että kaikki hierakisessa järjestelmässä työskentelevät ja johtosuhteista jotain ymmärtävät, tietävät miten helppoa ja mukavaa on esimiehelle vaikeuksia järjestää.... No esteenä rikkeille se ei tietysti voi olla mutta henkisesti vaikea paikka varmaan. Luo siinä sitten työilmapiiriä taas...

    Äänestä

saanko ajaa ylinopeutta uudella mersullani ? Vain huomutuksella ?

Äänestä
  • Tottakai saat, ainakin 36 km/h jos siinä on automaattivaihteisto kuten Moisiolla, kun kerran mersusi on uusi ja turvallinen

    Äänestä

  • saat kirjoitti:

    Tottakai saat, ainakin 36 km/h jos siinä on automaattivaihteisto kuten Moisiolla, kun kerran mersusi on uusi ja turvallinen

    Kuinka paljon kovempaa automaatilla kärsii lasketella kuin manuaalilla?

    Minulla on keppivaihteet. Täytyy autoa vaihtaessa ottaa tämäkin huomioon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanattara kirjoitti:

Kangasalan poliisipäällikkö kaahasi 50:n alueella 86 km/h.

LP:n Tampereen yksikön mukaan päällikkö ajoi hyvällä autolla, joka vähensi teon moitittavuutta. Haastateltu LP:n päällikkö ei suostu kertomaan poliisipäällikön käyttämän auton merkkiä.. :)

http://iltalehti.fi/2006/03/29/200603284315556_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu