DV kamera-->analogisena

Tall. DVD soittimeen

Eli ongelma on se, että en saa videokamerastani (SONY DCR-HC42e) tulemaan päivämäärää ja aikaa tietokoneelle digitaalisella i-Link johdolla, mutta analogisella kaapelilla kyllä onnistuu.

Ajattelin että jos ostaisin tallentavan DVD-soittimen ja laittaisin sen videon tulemaan videokamerasta analogisella johdolla DVD-soittimen SCART liittimeen ja tallentaisin videon suoraan DVD:lle.

Onnistuuko? Kärsiikö videon kuvanlaatu analogisena? saako DVD soittimella tallennettua videota SCART-liittimestä?

1

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuu

      Onnistuu tallentaminen DVD laitteelle Scartin kautta (tai sopivan sovittimen kautta), osassa tallentavia DVDeita on myös DV/iLink/Firewire liitäntä, mutta siihen ei tule taaskaan se päiväys.
      Laatu ehkä kärsii hieman, mutta siihen vaikuttaa enempi valitsemasi tallennustaso DVD tallentimessasi (usein 1-8h per levy).
      PC-puolella päiväys on mahdollista lisätä otokseen tai vaikka johonkin kohtaa kellonaika, käyttämällä videoeditorissa tekstikenttää, jos riittää että näkyy aina tietyssä kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2602
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      209
      1931
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1659
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1541
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1456
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      202
      1313
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1236
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1137
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1035
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      917
    Aihe