Kuinka kauan on pahoinpitelyn jälkeen vielä oikeus lain mukaan tehdä rikosilmoitus, eli milloin pahoinpitely vanhenee. Murha ei koskaan mutta milloin pahoinpitely ja lähinnä törkeä pahoinpitely?
Kuinka kauan
tahtoo tietää
74576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tietäisikö että mistä sen voi lukea? Onko rikoslaissa näkyvissä tuo? Laki on niin pitkä, etten jaksaisi kahlata sitä kokonaan läpi.
-alkuperäinen
yksi vuosi aikaa tehdä se rikosilmotus. Vanhenemisesta ei oo tietoo, mutta miksi et kysyisi poliisilta?
joskus sitä kysynyt,se on 5 vuotta voimassa.
Tuo vuoden vanhentumisaika koski aikaisemmin asianomaisrikoksia, nykyään tuo niilläkin on samat vanhenemisajat kuin muillakin rikoksilla.
"Murha ei koskaan mutta milloin pahoinpitely ja lähinnä törkeä pahoinpitely?"
Vanheneminen liittyy rikoksesta säädettyyn maksimirangaistukseen.
Eli pahoinpitelyn enimmäisrangaistus on 2 vuotta, törkeän 10 vuotta ja lievässä maksimirangaistus on sakkoa.
Kun sitten copy-pastetaan rikoslain 8.luvun ensimmäinen pykälä:
"Syyteoikeus vanhentuu, jollei syytettä ole nostettu
1) kahdessakymmenessä vuodessa, jos rikoksesta säädetty ankarin rangaistus on vankeutta määräajaksi yli kahdeksan vuoden,
2) kymmenessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli kaksi vuotta ja enintään kahdeksan vuotta vankeutta,
3) viidessä vuodessa, jos ankarin rangaistus on yli vuosi ja enintään kaksi vuotta vankeutta, ja
4) kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta tai sakkoa.
Ankarimmalla rangaistuksella tarkoitetaan sitä rangaistusta, joka tekoon sovellettavassa rangaistussäännöksessä on säädetty enimmäisrangaistukseksi."
Niin nähdään että törkeä pahoinpitely vanhentuu 20 vuodessa, tavallinen pahoinpitely 5 vuodessa ja lievä kahdessa vuodessa.
Kiitos tiedosta. Oli juuri sitä mitä kaipasinkin. :))
Kannattaisi vaan tehdä mahd pian ilmoitus, jos esim jälkiä, ne saattaa kadota jos pitkittää. ne ovat tuntuva todistusaineisto.., etkä vältämättä muista enää kovin myöhään niin tarkasti mitä silloin tapahtui...