Suunnitelin asentavani huippuimurin 70-luvun paritaloon, jossa on painovoimainen ilmanvaihto. Huippuimuri tulisi keittiöstä suoraan kylmän ullakon läpi katolle menevän piipun päähän. Kysymys kuulukin voidaanko huipparin sähköjohto vetää tämän piipun sisässä liesikuvulle ? Olisi melko näppärää, kun erillistä läpivientiä sille ei tarvittaisi, mutta ilmeisesti palomääräykset tämän kieltävät, vai miten on ? Meillä kuitenkin ullakko ja keittiö ovat samaa palotilaa.
Huippuimuri katolle
Jii-Pee12
3
4329
Vastaukset
- toimii
Itellä tämmönen kompostivessan ilmanvaihtoröörin huipulla; vetää niin että karvat pöllyää...
http://www.pikkuvihrea.fi/tuotteet_tarvikkeet.php?id=tuulituuletin- huussin huvit
Tuulituuletin, hyvä idea. Kestää katolla vain vuoden, sitten laakeri jumittuu, vesi pääsee sisään rakenteen suunnitteluvirheen takia.
- asiat vaiheessa
painiskelen samojen asioiden kimpussa.askarruttaa vaan tuulituulettimen pakkas toimivuus.ettei vaan jäätyis kovilla pakkasilla kun keittiöstä esim.höyryt horminkautta ylös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197