tietaako kukaan, onko Ammattikorkekoulusta mahdollisuutta pitaa valivuotta, jonka aikana kavisi esim. kieliopintoja kansanoistossa??? Ja saisiko siihen opiskeluun kansanopistossa opintotukea??? Pliiiiiis auttakaaaaaa!!!!!
Valivuosi AMK:sta???
7
1704
Vastaukset
- urpo
opoltasi asiaa!
- ainakin meillä
voi ilmoittautua poissa- tai läsnäolevaksi. Opiskeluaika (sallittu) on oman tutkinnon suorittamisaika plus yksi vuosi. Näin olleen "varaa" pitää taukoa on tasan yksi vuosi. Luulisin että näin on kaikissa Suomen Ammattikorkeakouluissa, mutta koska en ole ihan varma, niin kantsii käydä kysymässä siellä koulussa joltakin, joka tietää.
- dippelidappeli
joo se on totta että tutkintoon saa vuoden lisä aikaa, mutta muistaakseni jos ilmottaudut poissa olevaksi se ei kuluta opiskelu aikaa. Ja oliko niin että saa kaksi vuotta ilmottautua poissaolevaksi. korjatkaa jos olen väärässä
- ---
dippelidappeli kirjoitti:
joo se on totta että tutkintoon saa vuoden lisä aikaa, mutta muistaakseni jos ilmottaudut poissa olevaksi se ei kuluta opiskelu aikaa. Ja oliko niin että saa kaksi vuotta ilmottautua poissaolevaksi. korjatkaa jos olen väärässä
joo,max 2v voi olla poissaolevana ja se ei kuluta opiskeluvuosia amk:ssa.ja kansalaisopistoihin ei saa opintotukea eikä sen asumislisää.
- dfadfdaf
Miksi opolta, kun samalla vaivalla, kun kirjoittaa tänne, olisi jo hankkinut varman vastauksen AMK.sta lähettämällä sinne s-postia, voi teitä avuttomat nykynuoret!! Naurattaa!!
- mina
Saanko kysyä, miksi haluat välivuoden amk:sta opiskellaksesi kieliä? Etkö ehdi opiskella kieliä lisää valmistuttuasi amk:sta?
- eril opistoissa opiskellut
Siis kansanopistoissa, ainakin päivisin, opiskelevat saavat opintotukea ja asumislisää, opintolinjan pituus määrää tuet muut.
Kansalaisopistot ovat ihan eri paikkoja, yleensä niissä ei opiskella kuin muutaman tunnin per päivä, ei vakituisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie572543Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22302Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722223Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut512072Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981765Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524