Ostin Logitech LX7 -langattoman hiiren, kun olin lukenut paljon sitä kehuvia käyttäjäarvosteluja netistä.
(Verkkokauppa.comissa "tarttui" hiiri mukaan...:)
Täytyy sanoa, että käsitykseni langattomista hiiristä muuttui kertaheitolla!
Minulla oli paljon ennakkoluuloja hännättömiä hiirulaisia kohtaan, varmaan siksikin, että edellisen kerran kokeilin sellaista v. 2002 ja kyseessä oli Microsoftin raskas tekele, joka kulutti paristoja kuin nälkäinen apina.
Logitech LX7 toimii yhdelläkin paristolla (jolloin se on mukavan keveä) ja yhteys toimii hienosti hiiren ja USB-minivastaanottimen välillä vaikka tietokone on yli metrin päässä hiirestä ja välissä on paksu, tamminen pöydänkansi. Hiiren saa kokonaan sammutettua pohjassa olevan virtanaipn avulla.
Ainoa mikä vähän häiritsee on se, että Logitech lx7 tuntuu olevan "kranttu" hiirimnattojen suhteen. Kannattaa ostaa mahdollisimman liukas kangaspiontainen hiirimatto (esim. UltiMat-perismatto, n. 6-8 €) tai mahdollisimman sileä, muovipintainen hiirimatto.
(itsellä tällä hetkellä käytössä IBM:n muovipintainen mainos-hiirimatto ja hyvin skulaa hiiri)
lisätietoja esim. tuolla:
http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2135,CONTENTID=10918
Logitech LX7 cordless mouse
5
704
Vastaukset
- sami.
pitää lisätä, että oli pieniä ongelmia käyttöönotossa.
Ne johtuivat joko emolevyn ajureista tai hieman vanhentuneista Logitechin Setpoint-ajureista (jotka oliva mukana tulleella CD-levyllä).
Latasin uusimmat ajurit Logitehin sivuilta ja päivitin emolevyn IDE- ja uSB-ajurit.
Sen jälkeen hiiri on toiminut ongelmitta. - mulla on.
Mulla on metallinen alusta (http://www.computercity.dk/index.aspx?identifier=DK32248) logitechin mx1000:lle (http://www.logitech.com//index.cfm/products/details/US/EN,CRID=3,CONTENTID=9043). Hyvin skulaa ja akku latautuu aina laturissa.
- Steelpad-matot
maksakin about 30-35 egee?
Meinaan vaan, että on iso raha laittaa hiireen.
mites karheapintainen sun hiirimatto on, syökö hiiren "tassuja" nopeasti? - syönyt
Steelpad-matot kirjoitti:
maksakin about 30-35 egee?
Meinaan vaan, että on iso raha laittaa hiireen.
mites karheapintainen sun hiirimatto on, syökö hiiren "tassuja" nopeasti?Reilu vuosi sitten hankin molemmat ja hyvin on hiiren tassuja jäljellä. Siinä tuli mukana sitä teippiä tassujen päälle laitettavaksi. En muista mitä noi maksoi piti vaan jotain ostaa..
- toi lx7-hiiri
pari kuukautta ja muuta ongelmaa ei ole kuin se, että logitechin omilla ajureilla en saa hiiren kursoria kunnolla hallintaan, paitsi jos tiputa nopeuden ja kiihdytyksen pieneksi.
Kumma kyllä, WinXP pron omilla hiiriajureilla logitech lx7 toimii ihan hienosti!? Taas pisteet windowsille!
Hiirimattona on ihan perusmatto, Ulti-mat breathe. (hintaansa nähden yllättävän hyvä!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407909Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.313116Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3722165Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422841750Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1471573Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh211401- 1001229
- 151208
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371152Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191096