..muovilaatikko, joka ei ole läpinäkyvä? Laatikossa reunat noin 20cm.
Käykö "häkiksi"...
suurensuuri..
5378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kai se käy jos marsut näkevät sieltä silti ympäristöön muuallekkin kuin häkkiin.
Ja huomioi,marsut eivät varmasti pysy 20 cm korkeassa muovi laatikossa, voin melkein taata,että hoksattuaan asian ne kiipeävät sieltä pois.
Mutta voithan laittaa laatikon ympärille kanaverkkoa tai muuta sellaista. Niin meillä on.
Kyllä käy, mutta marsut kyllä hyppäävät sieltä ulos.. Jos jotain verkkoa laitat, niin käy.
Niin,minulla on ollut monta kymmentä marsua joten mielestäni käy,kunhan se on tarpeeksi suuri ja marsut näkevät edes vähän sieltä.Juomapullokin on saatava jotenkin kiinni.Jos aikoo ostaa marsun niin yleensä myös täytyisi ostaa häkki..
Muovilaatikoissa sun muissa terraarioissa ei pohjalla vaihdu ilma, joten se on erittäin epäkäytännöllinen ellet halua marsusi kuolevan hapenpuutteeseen, lisäksi marsu ei ole muovikopassa lainkaan jatkuvasti kosketuksissa ulkomaailman kanssa, siki tavallinen häkki on parempi sillä se tuntee ilman ja tuoksut siitä paremmin.
Eli siis jos olet fiksu niin älä ota muovilaatikossa marsullesi..
Tuo muovilaatikkohan ei ole paljoa häkin pohjalaatikkoa syvempi (meillä yhdessä häkissä pohjalaatikon korkeus n. 18cm) ja jos pinta-alaa on tosiaan paljon, ei se mielestäni ole verrattavissa umpinaiseen terraarioon ilmanvaihdon kannalta. Eriasia tietenkin on, kuinka hyvin marsu tuollaisessa pysyy sisällä.
Mihinkään esim. dunaan en kuitenkaan marsuja laittaisi, koska ne ovat suhteellisen pieniä, korkeampia ja päältäkin osittain muovia (joskin keskellä menee verkko). Myöskin terraariot ovat usein korkeamman mallisia joten niissäkin ilmanvaihto terraarion pohjalla on huonompi.