Olen katsellut vuokrahuoneistoja Alanyasta noin 6 kuukaudeksi loppukesästä alkaen. Huomaan, että osassa huoneistoja on ilmastointilaite, osassa ei.
Kysyisinkin onko ko. laitteella merkitystä? Joku vuokranantaja neuvoo kesällä pitämään ikkunat auki. Riittääkö se?
Tarvitaanko myöhemmin syksyllä lämmitystä, vai voisiko paikalta ostaa esim. jonkin lämminilmapuhaltimen? Vuokrassa on nimittäin aika suuri ero, jos on lämmityslaite tai ei.
Kysyisinkin onko ko. laitteella merkitystä? Joku vuokranantaja neuvoo kesällä pitämään ikkunat auki. Riittääkö se?
Tarvitaanko myöhemmin syksyllä lämmitystä, vai voisiko paikalta ostaa esim. jonkin lämminilmapuhaltimen? Vuokrassa on nimittäin aika suuri ero, jos on lämmityslaite tai ei.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No haloo! Paljon auttaa pitaa ikkunoita auki ku ilma joka sielta tulee on kuumempi kuin huoneistossa!! Syksylla et turkissa todellakaan tarvitse lammitysta!! Eikohan turkissa oo niin lammin aina kun sinne matkoja tehdaan!! Siis naissa rantakohteissa!! Et siis todellakaan tarvitse mitaan lammitysta!! Mutta ilmastointi voisi olla ihan jees juttu!! Tosin itse kayn joka kesa heina-elokuussa marmariksessa jossa silloin kuumimmat ilmat! Aina oon hengissa selvinny ilman tuuletustakin! Lampoahan sielta lahetaankin hakemaan! =) Kivaa matkaa!
Jos aiot olla koko talven ilman nk ilmastointilaitteitta,voi kosteus yllättää. Täällä halvat hohtolämmittemet ja toinen patterit, kuluttavat huomattavasti vähemmän sähköä ja antavat lämpöä pitkään. Itse käytän talviaikaan kaikkia kolmea, silloin kun mitäkin tarvitsen.
Jos et ole vielä löytänyt sitä oikeaa huoneistoa, voimme auttaa sinua etsimään!
Kerro toiveesi [email protected]
ja annan sinulle s-postitse löytämäni vaihtoehdot. Helpottaa etsimistä huomattavasti.
Hei tee kysely aparthuoneistosta 6kkski [email protected]. Huoneistoissa on ilmastointi jos tarvitsee.Kuitenkin jos et ole kova palelija niin selviat sahkopeitolla pitkalle. Normaali patteri oljy turvallisempi, mutta alanyassa myos vastuksella toimivia sahkoattereita.Ilmastointi on edullsin lammonlahteena. Kokemusta kaikista edellamainituista. Jos laitat ilmastoinnin talvella 17c etta kone kaynnistyy vain silloin kun lampotila alle sen.Sama jos laitat patterin termostaatin pienelle niin sahkonkulutus myos pienenee vastaavasti. Minulla mittari ja nailla toimenpiteilla sahkolaskut sydantalvella 70ylr ja normaalikuukautena 25ylr.1kwh maksaa 0.13ylr.Lampo ollut paalla ympari vuorokauden koska en voi sietaa kylmyytta ja kosteutta.