Minä tarraan sinuun.
Määrittelen arvosi.
Ilman minua
kukaan ei arvostaisi
sinua.
Olen vaalea ja harmaa.
Joskus punainen, kirkuva.
Joskus iso ja näkyvä,
joskus piilossa hihassa.
Pidän sinusta.
Takerrun pintaasi.
Kaikille esittelen
kallista hintaasi.
Et minusta pääse
vaikka raavittaisiin.
jokin tahra kuitenkin
minusta jäisi pintaasi.
Olen hintalappusi.
Se epätoivottu tarra.
Jos joku haluaa sinut,
hänen minuakin
on pakko katsoa
Joskus olen 99
harvemmin pelkkä nolla.
Olisikohan helpompaa
sietää minua suosiolla?
Määrittelen arvosi.
Ilman minua
kukaan ei arvostaisi
sinua.
Olen vaalea ja harmaa.
Joskus punainen, kirkuva.
Joskus iso ja näkyvä,
joskus piilossa hihassa.
Pidän sinusta.
Takerrun pintaasi.
Kaikille esittelen
kallista hintaasi.
Et minusta pääse
vaikka raavittaisiin.
jokin tahra kuitenkin
minusta jäisi pintaasi.
Olen hintalappusi.
Se epätoivottu tarra.
Jos joku haluaa sinut,
hänen minuakin
on pakko katsoa
Joskus olen 99
harvemmin pelkkä nolla.
Olisikohan helpompaa
sietää minua suosiolla?
Vastaukset 17
Vanhimmat
kiva,rento hauskakin runonen.Oliskohan miehen kirjoittama,vai onko?
Kuvittelen itseni mieheksi
kiva, hauska, viihdyttävä.
Thank You!
hauska runo, kiva riimi, lause lauseelta yritin arvailla
vastausta mutta jäin sitä vaille, täytyy lukea uudelleen jos, vaikka väsynyt olenkin, sen sieltä löytäisin
Kiitti!
väärään paikkaan tuli vastaus, no ei sille mitään voi
Tiedäthän, Lio. Joskus kiintyy ja rakastuu ihmiseen, joka on kuitenkin vain ystävä loppupeleissä. Vaikka kuinka rakastaisi niin se on kuitenkin pelkkää ystävyyttä. En tiedä hintalapuista, mutta toivoisin etten joudu yhtä nopeasti roskikseen kiintymykseni myötä.
Uskollinen ystävyys on paljon parempi kuin uskoton rakkaus. Ystävyys on parempi kuin rakkaus. Parasta mitä minulla on ollut, on ystävä jota rakastaa. Jospa joskus löytyisi vielä se Rakas joka on myös ystävä.
selventävästä vastauksestasi ja kuka voisi olla niin piittamaton että roskikseen heittäisi, uskollisen ystävän, jonka voi tallettaa sydämeensä
Rakas ja ystävä, hyvä yhdistelmä, kunpa löytäisikin sellaisen
Terveisin/Lio
Runosielu.
Olen saanut sen käsityksen, että olet tunteellinen ja henkevä ihminen. Jos olen oikeassa niin mukava tutustua sinuun.
-sööpäri-
ja selityksesi jälkeen tämä vihdoin "aukesi". Mutta miten sinä määrität arvon, ilman minua kukaan ei arvostaisi sinua???
Arvoton ystävä
En koe olevani arvoton ihmisten mielipiteiden vuoksi, mutta joskus oikein väsyneenä ja pettyneenä ihmissuhteissa tulee jonkinlaisia luovuttamisen ja "arvottomuuden" tunteita. Olen arvokas itselleni. Tuntuuhan se hyvältä,kun saa kehumisia. Huomasin sen pitkästä aikaa tänään.
kulta kiiltää sokaisee,
ystävyys antaa voimaa.
Ystävyys tarwii kummatkin,
ilman toista, ei ole ystävyyttä.
Noh. Tämä menee nyt aika aukirepiväksi asiaksi.
Minä olen ääriuskovaisesta perheestä. Kaikki toimeni on määritelty uskon voimakkuuden mukaan. Siispä ystävyyskin arvioituu sen mukaan. Sitten kun itse hylkäsin uskontoni, kuten myös "hintalappuni", jouduin miettimään kaikki tunteet ja mielipiteeni uudestaan.
Siksi kirjoitin tuon "ilman minua kukaan ei arvostaisi sinua."
Meillä molemmilla on niin samanlaisen kokemuspohja, että harva ihminen ymmärtää minua, taikka "sinua" ilman sarvia. Onneksi joku on valmis kertomaan miten asiat menee? Ilman minua kukaan ei arvostaisi "sinua", Ilman "sinua" kukaan ei arvostaisi minua.
Hämärää, mutta kyllä te runomielet ymmärtänette.
Hyvä oli runosi! Nytkin kun se lopullisesti aukesi.
Plätkäses munki takalistoon oranssi 1,99e,
halvalla lähtee, mutta alkaa olla jo viimeinen
käyttöpäivä lähellä ;)
Eikös se viimeinen käyttöpäivä lue sormuksessa?
Mie haluaisin kovastikin tulla käytetyksi.
Mie rakastan rakastumista.
Mie toivoisin että joku tykkäisi miusta.
Toivottavasti aurinko ja kevät tuovat elämääsi rakkaan...sellasen,joka tykkää tosissaan sinusta...:))))
jos jaksaa paistaa.