olohuoneen

verhot

Kyseessä on rivitaloasunnon olohuoneen ikkuna, ja heti ikkunan vieressä on ovi terassille. Kuuluuko verhotangon olla vain ikkunan leveyden mittainen, jolloin verho tulisi vain ikkunan päälle. Vai pitäisikö tangon jatkua niin pitkälle, että myös oven päälle tulisi verhot?
Joku aikaisemmassa viestissä kertoi laittaneensa yläosaan kapan ja sit pitkiä verhoja väliin ja sivuille. Jos laittaa näin, kumpi parempi: sekä kappa ja verhot samaa vai eri kangasta? Jos laittaa eri kankaista, kumpi vaaleampi ja kumpi tummempi (siis kappa tai sivuverhot)
Jos taas laittaa pelkkiä sivuverhoja ikkuma viereen, ikkunan ja oven väliin sekä kolmas toiselle puolelle ovea, tuleeko liian tylsän näköinen?

Sit olis vielä ongelmana auringonpaisteen häikäiseminen. Eli en halua ikkunaan mitään perinteisiä sälekaihtimia tai rullaverhoa. Mutta jotakin tarvitaan.

Aika sekavasti selitetty, mutta toivottavasti joku silti ymmärsi ja antaisi jotain vinkkejä. En toivo liian raskasta ja "liian paljon verhoa" lopputulosta. Toivomuksena olisi näyttävän näköiset, mutta keveät verhot.

4

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maiza

      Näitä verhokysymyksiä onkin nyt paljon! :)

      Laita verhotankoa ovenkin päälle. Kappa tummempaa ja sivuverhot vaaleampaa kangasta päältä. Jos siis haluat suojaa auringonpaisteelta, suosittelisin laittamaan kahdet sivuverhot päällekkäin. Sisempi olisi näin tummempi, ja huoneeseen päin oleva kevyttä vaaleaa kangasta.

      • kapalle

        on paneliverhot - helppo siirrellä ja nykyaikaisempi kuin perinteiset sivuverhot ja kapat


    • UM:)

      siihen häikäisyyn?

    • Anonyymi

      Kun laittaa sivu verhot ja kappaverhot samaan ikkunaan laitetaanko kappa xtaakse ja sivu verhot eteen vai toisin päin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe