FOCUS I jarruongelma?

MikkoT

Focuksen (stw 1.8 tci vm 2000) oikeasta takapyörästä kuuluu ajoittain laahaava ääni, joka päättyy kovan pamahdukseen. Tämä toistui äsken ajaessa muutaman kilometrin aikana useamminkin. Samoin auto tuntui heiluvan suurissa nopeuksissa (voi olla myös uraherkkyyttä). Otin takapyörän ilmaan ja pyörä pyörii kauniisti taaksepäin, mutta eteenpäin tuntuu kuin vieteri kiristyisi jo alle kymmenessä kierroksessa ja pyörintävastus on melkoisen suuri. Mitään irtonaista ei missään näkynyt. Jarrut tuntuivat toimivan.

Onkohan jarrurummun sisällöstä tullut selvää vai mahtaako vika olla laakerissa? Mitenkään ylenpalttisesti rumpu ei kuumene. Ja toisena kysymyksenä, uskaltaakohan korjaamolle ajaa viittä kilometriä?

7

1284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itellä kävi aikoinaan Sierran kanssa niin että lähti satasen vauhdissa jarrukengän nauha irti liimauksesta. Oli meinaan melkoosta ryskettä ja pauketta kun pyörä löi vähillä lukkoon asfaltilla ja välillä taas pyörähti.

      Joten eikun rumpu auki niin näkee. Jotain siellä varmasti on irtonaista tavaraa.

      PS. ajoin muuten tuolla Sierralla kotia asti n. 10 km tuollaista about 15km/h.

    • laakeri...

      veikkaan pyöränlaakeria, sillä ne on heikkoja focuksessa. Mulla meni laakeri sökäksi ja todellakin se paukkui ja rutisi. Nilkutin korjaamolle ja korjaamolla pyörässä oli jo reilu välys. Niin pitkälle ei kannata ajaa...

      KOita että onko pyörässä sivuttaisklappia (tunkkaa auto ilmaan ja koita käsin ravistamalla). Jos on klappia, niin laakeri on varmasti sökö.

    • diesel power

      Mitä ilmeisemmin se on laakeri, jonka hauleja erillään pitävä kehä on hajonnut. Itselläni kävi näin Peugeotissa. Laakeri hirttää kiinni ja irtoaa sitten pamahtaen - toivottavasti. Voi muuten katkaista takapyörän navan!!! Älä aja, ennenkuin tiedät syyn.

    • MikkoT

      Laakerihan se sieltä oli mennyt. Ja kunnolla, pyörässä oli jo selvää välystä. Laakeri vaihdettu, mutta uutta murhetta tuli jarruihin. Rikkoutunut laakeri oli syönyt ABS:n tunnistinrengasta(?) ja nyt silloin tällöin abs-valo palaa. Lisäksi jarrupolkimessa tuntuu välillä kuin ABS potkisi vastaan. Tämäkin johtunee viallisesta tunnistimesta. Jarrut kuitenkin toimivat. Osa on tilauksessa, katsotaan poistuuko ongelma vaihdolla.

      • hintaa

        Sanoivatko hintaa tuolle abs:n tunnistimelle? Ja ajahan varovasti, sillä tuo tunnistinvika saattaa todennäköisesti heikentää jarrutustehoa, kun ABS luulee pyörän lukkiutuvan ja höllää siis jarrupainetta.


      • MikkoT
        hintaa kirjoitti:

        Sanoivatko hintaa tuolle abs:n tunnistimelle? Ja ajahan varovasti, sillä tuo tunnistinvika saattaa todennäköisesti heikentää jarrutustehoa, kun ABS luulee pyörän lukkiutuvan ja höllää siis jarrupainetta.

        Kallishan tuo osa varmasti on. Päätellen jo siitä, ettei sitä varaosana hyllystä saa, vaan tilailla pitää jostain päin maailmaa. Jarrutuksessa on tosiaan painettava hieman voimalla. Mutta jarrutusmatka ei kovemmassakaan jarrutuksessa ole juuri kasvanut, alentunut jarrupainehan koskee vain viallisen anturin pyörää?

        Suuremmissa nopeuksissa signaali katoaa ja ABS poistuu toiminnasta. Tämä poistaa onneksi kovien vauhtien vaaratilanteita, kunhan muistaa, ettei ABS:ä ole...


      • Zippe
        MikkoT kirjoitti:

        Kallishan tuo osa varmasti on. Päätellen jo siitä, ettei sitä varaosana hyllystä saa, vaan tilailla pitää jostain päin maailmaa. Jarrutuksessa on tosiaan painettava hieman voimalla. Mutta jarrutusmatka ei kovemmassakaan jarrutuksessa ole juuri kasvanut, alentunut jarrupainehan koskee vain viallisen anturin pyörää?

        Suuremmissa nopeuksissa signaali katoaa ja ABS poistuu toiminnasta. Tämä poistaa onneksi kovien vauhtien vaaratilanteita, kunhan muistaa, ettei ABS:ä ole...

        Sama vika mulla tod. näköisesti. Ajaessa alle 45km/h ei ole mitään ongelmaa, mutta kun nopeus ylittyy tuon rajan, alkaa polkimissa tuntumaan lievää "värinää" ja jos silloin edes hipaisee jarrua, alkaa ABS potkimaan vastaan. Viime kesänä meni takapyörän laakeri rikki, saattaa olla siitä seurauksena.

        ABS:n valo ei pala, paitsi nyt kun otin ABS:n sulakkeet irti. Eipähän potki enää.. tuntuu muuten tosi veemäiseltä ku joka jarrutuksessa alkaa potkiminen kuivallakin asfaltilla.

        Kerrohhan sensorin hintaa ku tiedät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      274
      6706
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      240
      6279
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5662
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5005
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      32
      3806
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      195
      3729
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3457
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3155
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      333
      2809
    Aihe