s.939 vs. AM2

siirsin tämän tänne koska ei enää liity alkuperäiseen kysymykseen näytönohjaimesta vaan taitaapi olla enempi prossu jutska
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000083&posting=22000000015234853
1408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olisit vetässyt copy pastella, niin olisi ollut helpompi lukea.

Noh, olen samoilla jalanjäljillä kanssasi. AM2 on hökelletty aivan älyttömästi, mutta mielestäni hypetys on turhaa. Sanoisimpa että suurin muutos tuossa on juurikin DDR2 yhteensopivuus.

(muistin että muropaketissa olisi ollut AM2 hyvä artikkeli, mutta taisinkin olla väärässä)

Kyllähän muistin kellotaajuus tuo nopeutta lisää, kun se voi prosessoida enemmän dataa sekunnissa. Esim DDR400 = 3.2Mb/s
DDR2 600 = 4.8Mb/s
DDR2 800 = 6.4Mb/s

Toisaalta AMD on kyennyt käyttämään muistia nopeammin johtuen siitä prosessoriin integroidusta muistin ohjaimesta.

Totuus on kuitenkin se, että vanhoilla prossuilla pystyy pelaamaan miinaharavaa vielä hetken.

Ja peleissä määrää se näytönohjain kuitenkin niin paljon enemmän kuin prosessori. Turhaa näistä on panikoida. Aina voi luottaa siihen, että nykypäivän mahtimylly on huomisen verkonpaino.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pjotr kirjoitti:

siirsin tämän tänne koska ei enää liity alkuperäiseen kysymykseen näytönohjaimesta vaan taitaapi olla enempi prossu jutska
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000083&posting=22000000015234853

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu