Niin että mitä pittää teherä että massa ja muscle kasvaa tälläselle 193/86 16 miehen alulle.
Ja mitä pitää syödä, tollasta "koti" ruokaa?
ja paljon?
Ja salilla en käy, himassa nostelen painoja ja leuka/punnerrus ohjelma käynnissä ^^ kasvaahan siinä käsi massa? yms.. ??
Ja mitä pitää syödä, tollasta "koti" ruokaa?
ja paljon?
Ja salilla en käy, himassa nostelen painoja ja leuka/punnerrus ohjelma käynnissä ^^ kasvaahan siinä käsi massa? yms.. ??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos noin tosissaan meinaat aloittaa treenaamisen, niin suosittelen että lähdet salille. Salilla on yleensä paremmat laitteen, painot ja muut semmoset. Tulokset ei näy heti ja treenaamista pitäs tapahtuu säännöllisesti. Ja jos tota ruokavaliotaki alkaa muuttaa, ni kannattaa huolehtia riittävästä proteiinien saamisesta( jugurtit/ raejuustot/ yms). Taitaa vaikuttaa aika paljon jos syö hyvin ennen ja jälkeen treeniä. Ja lepo on myös tärkeä osa treenaamista. Eli pääsääntöisesti syö, nuku ja treenaa hyvin.
Kannattaa netistä ettiä noita treeniohjelmia, koska niistä on usein aika paljon apua alottelevalle. Itsellä alko juuri melko intensiivinen (jos se noin kirjotetaan) treenikausi. Ainakin 5 kertaa viikossa yritän käydä salilla ja olla sielä ainakin tunnin.
Jos tosissas haluat punttia vääntää niin surffaa osoitteeseen http://www.pakkotoisto.com Sieltä löytyy kaikki tarpeellinen ja jos jokin jää epäselväksi niin äijät auttaa mielellään kunhan on asiallinen eikä kysele jotain mistä on jo juttua. Ite en pakkotoistolle kirjoittele, mutta joskus tulee lueskeltua ja eteenkin punttiharrastukseni alkuvaiheessa siitä oli korvaamaton apu.
proteiineja, ja punttiksella jalka- ja rintaprässiä penkistä nostoa.myös vatsalihaksia !!! Ja ne vanhat kunnon painot.. :) mut älä treenaa liikaa.tytöt ei tykkää yli-lihaskimpuista :P syö kunnolla mutta proteiini pitoista ruokaa eikä miel. liikaa rasvaa tai sokeria ja vihanneksia.juo vettä.siinä se,kun noudatat noita saat pikkuhiljaa namuvartalon xDDD