Laitoin tämän viestin jo digikamerapuolelle, mutta laitan vielä tännekin, koska täällä on enemmän ammattilaisia, eli:
Olen nyt selannut noita digijärkkäriesitteitä ja yksi asia ihmetyttää: esim. kun Canon 5D:n painoksi akun ja muistikortin kanssa on ilmoitettu jokin grammaluku, tarkoittaako se painoa tyhjällä vai täydellä akulla? Entä miten on muistikortin kanssa? Kuinka paljon kameran paino lisääntyy esimerkiksi jos muistikortti tulee täyteen raskaita RAW-kuvia?
Olen nyt selannut noita digijärkkäriesitteitä ja yksi asia ihmetyttää: esim. kun Canon 5D:n painoksi akun ja muistikortin kanssa on ilmoitettu jokin grammaluku, tarkoittaako se painoa tyhjällä vai täydellä akulla? Entä miten on muistikortin kanssa? Kuinka paljon kameran paino lisääntyy esimerkiksi jos muistikortti tulee täyteen raskaita RAW-kuvia?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Paljonko painaa edell. kysyjän tyhjät aivot? Entä paljonko painavat tyhjät aivot tyhjänpäiväisen kysymyksen jälkeen? Miksi minäkin kysyn tätä, onko tämä sitä nykyään vaarallisesti yleistynyttä tyhjien kysymysten influenssaa?
::Paljonko painaa edell. kysyjän tyhjät aivot? Entä paljonko painavat tyhjät aivot tyhjänpäiväisen kysymyksen jälkeen?::
Siinähän niitä kysymyksiä on lisää...
Täällä lisää asiasta: http://tosikko.blogspot.com/
Kuvien laatu tietennii ratkaisee kortin painon lisääntymisen. Tokkiinsa raskaat, tummat alasävykuvat painaa noin kuus ja puoli kertaa enempi kuin läpikuultavat yläsävykuvat. Joten annetuilla tiedoilla ei exaktia vastausta pysty antamaan edes exaktafani. Vastailijoiden aivojen painon selvittää patologi aikanaan, jos aihetta on.
lisättävää, muutakuin hyviä vastauksia.
Itsekin olen tätä kovasti miettinyt... ; )
Mä oon aina ihmetelly et miks kassiin sopii tasan sama määrä tyhjiä ja taysinäisiä kaljapulloja.
Erityisen outo luonnonfysikaalinen ilmiö tapahtuu niiden tyhjien pullojen kanssa, erityisesti Karhu- ja Karjalamerkkisten kanssa. Mikäli perjantaina kantaa sixpackin himaan ja laittaa tyhjät tiskipöydän alle sitämukaa kun tyhjenee, niin tyypillisesti sunnuntai-illan ja maanantai aamun välillä määrä 2-3-kertaistuu. Ts.maanantaiaamuna löytyy tyyhjiä keppanapulloja ainakin mäyriksen edestä. Ja tämä on totinen tosi!
Onkohan tuolla jokin yhteys siihen, kun baarissa juo 2 pitkää, niin pian kusettaa ja litkua valuu ulos 2½ pitkän verran. Näin käy seuraavienkin 2 pitkän jälkeen. Ja sitä seuraavien. Niitä seuraavista ei sitten ole enää tarkkaa kuvaa, mutta kengät on piskoja täynnä. Kukahan niille kuseksii? Tää tapahtuu aina siinä vaiheessa iltaa kun muisti alkaa pätkimään, joten toisten kengille kuseksijaa ei vielä ole saatu kiinni. Kumma juttu. Suussakin maistuu kanikopille.
Käytettynä myydään painavia järjestelmädigejä, (2 kg), siihen kun ottaa suurimegaisia, tai -kiloisia kuvia, niin paino nousee prosenteissa vähemmän ja tuntuu käsissäkin vähemmän. Punttisalilla käynti säännöllisesti lisää keveyden efektiä.
Olympuksen akut ovat 7,2 V ja 1500 mAh. Jännitteellä ei ole merkitystä, mutta 1,5 Ah on 5,4 kAs eli 5,4 kC pitää saada muutettua kemialliseksi energiaksi. Vastaavan elektronimäärän massa on 0,00000003 kg. Tilanne ei ole ihan näin simppeli, sillä kamera on tasavirtalaite. Virran kulkiessa se synnyttää ympärilleen magneettikentän, jonka vaikutus painoon riippuu kameran ja maan magneettikentän asennoista. Akun lataamisen jälkeen se on lämpöisempi ja aineen lämpölaajenemisen vuoksi sen syrjäyttämä ilmamäärä (ja noste) on suurempi, joten kamera on kevyempi, mutta isompana vaikeampi käsitellä.
Kuvien paino on ongelmallisempi asia. Kuvathan voivat muodostua valkoisesta valosta, josta poistetaan osa väreistä tai "värillisistä" fotoneista. Kuvaan kortin täyteen. Punnitsen kortin nyt pimeänä aikana ja vertaan sen painoa juhannuksen valoisaan aikaan ja palaan asiaan, kun saan mittaukset suoritettua.
Äärettömän mielenkiintoinen kysymys :)
Latauksessa elektronit ajetaan vastakarvaan akun ( )-navalta (-)-navalle ja purkauksessa ne käytännössä siirtyvät takaisin, joten paino ei siltä osin muutu lainkaan. Eri asia sitten on latauksessa syntyvä lämpö, jonka vaikutuksesta pienen pieni osa akun kuoren muovimateriaalista sublimoituu ja tätä kautta akku siis kevenee hitusen joka latauksen yhteydessä. Tosin minimaalisen vähän, mutta kevenee kuitenkin.
Muistikortin kanssa homma menee täsmälleen samoin, tosin biteittäin, joten kortti taitaa sekin painaa sähköisten muutosten osalta täsmälleen saman verran, eli oli siinä varastoituna kuvia tai ei.