Mistä löytäisin hyvät ohjeet kuvien kera pihatuulimyllyn rakentamiseen? Kaipaisin pikaista vastausta. Kiitoksia jo etukäteen!
tuulimylly
pörrääjä
2323121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
tuulimyllyn tekeminen on työläämpi juttu mitä voisi kuvitella.Varsinkin jos on olemassa esteettisyys ja toiminnallisuus vaatimuksia.
Älä ala jos et pysty hatusta suunittelemaan.
http://images.google.fi/images?q=tuulimylly&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi-FI:official&percentage_served=100&sa=N&tab=wi
tuolla linkissä on loputtomasti tuulimyllyjen kuvia. Ota sieltä vinkkiä, kun aloitat rakentaan, kaikki mallit on oikeita.
Tuulimyllyn ollen rakentanut ja vinkkinä neuvoisin kaikki liikkuvat osat kuulalaakeroimaan ja vieläkin tärkeämpää ne on kosteusuojattava.
Jos perheessä on pieniä lapsia on mylly sijoitettava siten, ettei pyörivä siipi kopsi päähän. Omani ottaa tuulella liiankin paljon kierroksia.
laitatko tiedot, minne laitan tuleen ja missä muodossa haluut kuvat ja selostukset.
Tällä hetkellä ovat .pdf muodossa tai sitten paperilla.
Jos sähköpostiin laittaisit. Osoite: [email protected]
Lähtee tänään puoliltapäivin tuleen yhden mallin kuvat.
Laitatko tuulimyllyn piirustukset myös minulle tulemaan. Terveisin,
Arto
Sain vinkin, että täältä löytyisi tuulimyllyn piirustukset. Olisin kiitollinen, jos saisin pdf-muodossa osoitteeseen [email protected]. Kiitos!
Jos vielä luet tätä viestiketjua, niin voitko lähettää piirustukset myös minulle sähköpostiin.
[email protected]
KIITOS !
Hei.Olisin todella kiitollinen jos joku viitsisi lähettää minullekkin tuulimyllyn piirustukset.. Terveisin Esa.
voitko lähettää myös minulle ohjeet ja piirustukset tuulimyllystä.
...ainakin pääkaupunkiseudulla: http://www.helmet.fi/search~S9*fin?/tTee se itselle = G{232}or det sj{232}alv /ttee se itselle gz~cr det sjz~blv/1,10,10,B/frameset&FF=ttee se itselle gz~cr det sjz~blv gjz~cr det selv 12 tuulimylly ja muita koristeita pihaan vindmz~clla och andra trz~bdg&1,1,
Eiköhän ko.teos löydy muistakin kirjastoista tai kirjakaupoista.
hei!
vieläkö sais tuulimyllyn piirustuksia,jos saan niin laitatko tuleen. [email protected]
kOitin eilen laittaa antamaasi osoitteeseen useammankin sähköpostin kautta, mutta postilaatikkoon ei ilmeisesti mahdu, ainakin sellaisen ilmoituksen sain.
Laitoin sinulle meiliä muuten, että voisin laitta apaperilla.
Katsoppa http://www.ekomobiili.fi. Siellä on esitelty ainakin pari toimivan oloista itserakennettua sähköä tuottavaa tuulimyllyä ja vähän muutakin.
terve! vieläkö sais tuulimyllyn piirustuksia, tänne voi lähettää. [email protected]
Monenko kw? miten korkealle? Ovat gener. niin edullisia (pienet esim 1-2kw)että en itse alkaisi rakennella.Jos taas aiot hyötyä laitteesta niin on oltava 2-5kw suoraan muutettuna 230v, silloin on todellista hyötyä.
Onko kellään tietoa mistä löytyisi juoksevan joutsenen näköinen tuulimylly? Olen nähnyt sellaisen toimivana Jerisjärven tiehaarassa ja oli kyllä veikeä ilmestys. Onko kellään kuvia tai ohjeita?
Vaimo muisti, että juokseva lintu onkin hanhi eikä joutsen. Siis tietoja/kuvia "Hannu"-hanhi-tuulimyllystä?
Mulla meni kans tuulimyllyn tekoon melkein vuosi ja 500 litraa keskiolutta.
Laittaisitko minullekin tuulimyllyn piirustukset:
Kiitos [email protected]
Jos jollakin piirustukset tallessa otan mielelläni ne vastaan osoitteeseen: laaksonen.mika(ät)hotmail.com
Kiitosta
Reija Johanna
Teoksen nimi Tee se itselle = Gör det själv 13 :
Pihakoristeita ja -rakenteita lemmikeille.
Juokseva jänis lienee tuuliviiri
http://www.kaspaikka.fi/koti/paamal/
Minäkin haluaisin rakentaa koristetuulimyllyn pihaamme, löytyisikö piirrustuksia n. metrin korkuiselle myllylle, kiitos.
[email protected]