Atari kohtalo

Tämä kohtalo kävi Ataristeille jo vuosia aijemmin, mutta niin se kävi myös vain Amigisteille. En olis uskonut 1990 luvun alussa vielä.

Mutta menestyhän Amiga sen verran että sai tänne sentään oman kuolleen palstan sentään.
81011
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

monelle muullekkin. Tosin C64 näyttää paremmalta nykyään emulaattorilla, kuin koskaan. Lisäksi emulaattorin ansista c64:llä on nykyään käytössä kiintolevy, CD asema, hiiri, monikertaisesti muistia verrattuna alkuperäiseen, littät näytöt, kannettava C64.. Ym..Ym.. Mitähän tuo kaikki olisi maksanut silloin joskus(jos olis edes saanut), kun kuusnepa oli se halutuin kone.. ;-)
Ja vastaavasti millainen PC on 10 vuoden kuluttua.. tai 20:n? Onko siinä enää näppistäkään ollenkaan..
PC:n totaalikuoleminen ei tapahdu helpolla, mutta microsoftilla on hyvä kyky ajaa käyttäjiä muihin käyttöjärjestelmiin ja samalla muutkin ratkaisut saavat enemmän jalansijaa. HYVÄ NIIN!

Äänestä

Atarihan on yrityksenä edelleen olemassa ...

Äänestä
  • Sillä nykysellä Atarilla ei ole yhtään mitään tekemistä sen alkuperäsen Atarin kanssa, se ei ole sama firma. Nykyinen Atari on vain entinen Infogrames, joka osti Atarin nimen ja logon. Nimeen ja logoon se yhtäläisyys sitten loppuukin, firmalla ei ole mitään tekemistä vanhan Atarin kanssa. Kyseessä on vain pelifirma, joka myy PC- ja konsolipelejä Atarin nimellä.

    Äänestä

Mistä atarin kohtalosta puhut?

Et ole tainnu kuulkla puhuttavan AmigaOS4:stä, AmigaOnesta, MorphOS:sta ja Pegasoksesta? Amiga on kaikkea muuta kuin kuollut, toisin kuin Atari :)

Äänestä
  • Mikä yhteys näillä on Amiga 500:aan? Vai onko yhtä paljon yhteistä kuin Amiga mopoautoon?

    Äänestä

  • 500 kirjoitti:

    Mikä yhteys näillä on Amiga 500:aan? Vai onko yhtä paljon yhteistä kuin Amiga mopoautoon?

    Eli käyttis on ainakin tuttu niille harvoille jotka AmigaOS:n ovat koskaan tutustuneet eikä vain pelanneet. Ja softat on "vanhoja" tuttuja. (ja valitettavasti edelleen pääsääntöisesti vanhoja)

    rautana se on ihan tavallista elektroniikkaa tinattuna kasaan

    Äänestä

  • Toista se on Applella, se oli ennen C64, Amigoita ja Atari tietokoneita ja on yhä edelleen. Olisi jo tuolloin pitänyt valita Apple ;)

    Vasta nyt tänä vuonna siirryin Applen koneeseen. Mutta olihan Atarin GEM käyttöliittymä lähellä Applen tuolloista vastaavaa, vähän kuin kotiin palaisi ;) yipee!!!!

    Äänestä

  • Ex-Ataristi kirjoitti:

    Toista se on Applella, se oli ennen C64, Amigoita ja Atari tietokoneita ja on yhä edelleen. Olisi jo tuolloin pitänyt valita Apple ;)

    Vasta nyt tänä vuonna siirryin Applen koneeseen. Mutta olihan Atarin GEM käyttöliittymä lähellä Applen tuolloista vastaavaa, vähän kuin kotiin palaisi ;) yipee!!!!

    Commodore oli ennen applea, (ja on tavallaan vieläkin)

    http://www.commodorebook.com/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ex-Ataristi kirjoitti:

Tämä kohtalo kävi Ataristeille jo vuosia aijemmin, mutta niin se kävi myös vain Amigisteille. En olis uskonut 1990 luvun alussa vielä.

Mutta menestyhän Amiga sen verran että sai tänne sentään oman kuolleen palstan sentään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu