Mites suhtaudutte tähän, kokemuksia??
Sukulaissijoitus
ja oma lapsi nuorempi
2596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mieti vastaukset seuraaviin kysymyksii:
mikä on huostaanoton syy? vanhempien päihdekäyttö? huumeet? laiminlyövä, rajaton kasvatustapa? vai mikä?
tuntuvatko vanhemmat ymmärtävän huostaanoton syyn? entä hyväksyvätkö he ajatuksen teistä lapsen sijaisvanhempina?
millaiset välit teillä on ollut ja on nyt lapsen vanhempiin? miten ajattelet tilanteen olevan huostaanoton jälkeen?
kuinka suuri on ikä ero sijoitettvan lapsen ja omasi välillä? pidätkö lapsesta?
miten muu suku näkee asian? myös sen vieraamman, ei oman sukulaisesi suku? hyväksyvätkö he teidät? hyväksytkö sinä heidät? he tulevat kuitenkin olemaan osa teille sijoitetun lapsen verkostoa ja heilläkin on oikeutensa tavata lasta!
sukulaissijoitus on parhaimmillaan hyvä ja onnistunut ratkaisu. mutta se vaatii tiettyä kypsyyttä ja aukuismaista asennetta kaikilta osapuolilta.
esimerkiksi tapaamisten rajanveto voi olla ongelmallista sukulaisiin vaikkapa juhlapyhinä. mieti ja ota ne avoimesti keskusteluun kun asiasta puhutaa. miten ja kenen luona joulu, juhannukset pääsiäiset ja ketkä kutsutaan teille milloinkin?
suosittelen avointa ja monipuolista keskustelua sijoittavan sos.virkailijan, biovanhempien ja teidän välille.
niin Helsingissä järjestetään 4.5. seminaari sukulaissijoituksesta. Järjestäjänä Pesäpuu ja ohjelma löytyy puolessa välissä tätä sivua:
http://www.pesapuu.fi/tulevaakoulutusta.shtml