huomenia
mikähän voisi olla hätänä, kun huomasin eilen aamupäivällä 2,5v kultsiurokseni ontuvan? tämä näyttäisi olevan ongelma vain ulkona, ja jotenkin se käynti on loskan keskellä sellaista, etten kyllä saanut selvää mikä jaloista ontuu. hangessa se vetää normaalia loikkaleikkiään, mutta jalkakäytävällä näyttäisi että toinen etutassu pettäisi välillä..
sisällä tosiaan ei näy tätä samaa ilmiötä. pesin eilen tassutkin suihkussa, jos vaikka olisi ollut kiviä anturoissa, enkä ainakaan omin silmin näe mitään tassuissa olevan vialla.
vinkkejä??
mikähän voisi olla hätänä, kun huomasin eilen aamupäivällä 2,5v kultsiurokseni ontuvan? tämä näyttäisi olevan ongelma vain ulkona, ja jotenkin se käynti on loskan keskellä sellaista, etten kyllä saanut selvää mikä jaloista ontuu. hangessa se vetää normaalia loikkaleikkiään, mutta jalkakäytävällä näyttäisi että toinen etutassu pettäisi välillä..
sisällä tosiaan ei näy tätä samaa ilmiötä. pesin eilen tassutkin suihkussa, jos vaikka olisi ollut kiviä anturoissa, enkä ainakaan omin silmin näe mitään tassuissa olevan vialla.
vinkkejä??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuulostaa ihan siltä, että koiralla on ollut lunta tassun pohjassa. Näyttää tosi pahalta ontumiselta, mutta ongelma tosiaankin katoaa viimeistään kun mennään sisälle :). Meillä koirat pysähtyy pidemmillä lenkeillä itse putsaamaan hampailla tassunsa ja onpa tullut itsekin kaiveltua niitä valtavia lumi/jääkönttejä pois tassuista.
moi
tämä ei taida nyt olla vikana, sillä me ei ehditä edes olla lenkillä niin kauan että lunta ehtisi mennä tassun koloihin. käytännössä ongelma näkyy heti kun mennään ovesta vaan ulos, ei ehditä montaa askelta ottaa..
voi olla kuluma lonkissa, jos on huonot lonkat. tai nyrjäyttänyt jotenkin, alkaa vaivamaan rasituksessa.
..mutta eikö tämä kuluma vaivaisi myös sisällä ollessa? kun tuntuu että koira on oma loikkiva ja innokas itsensä kun ollaan sisällä tai vaikka sitten ulkonakin, kun tulee vieraita vastaan.
jotenkin tässä klenkkaamisessa ei ole mitään logiikkaa, mutta kun en haluaisi olla hysteerinen lääkärissä ramppaajakaan.
meillä ainakin lenkataan kun on paljon noita hiekoitus hiekkoja tiellä jäävät välillä ikävästi anturoiden väliin.
ehti käydä mielessä mutta mä suihkutin anturoita ja olen nyt koittanut pitkin iltaa tutkia niitä ja leikata kynsiä ja tehdä vaikka mitä.
olen myös painanut ja käännellyt rekun tassuja eikä se reagoi mihinkään niin että muka sattuisi. mikään ei arista eikä kolota koiran käyttäytymisen perusteella.
kokeiltiin illalla vielä lenkkiä ja se meni heti tien viereen hankeen kävelemään ja loikkimaan, kävelytiellä tassu aina "notkahti" silloin tällöin.
en tiedä, ehkä sitten menen taas lääkäriin,,=(
että koirathan on loistavia peilaamaan. Tuttavalla on noutaja, joka alkaa mm. nostella tassujaan heti, kun se viedään ulos, että muka palelee. Mitään syytä huoleen ei kyllä ole, jos koira ei sisällä tassujaan arista. En etenkään usko, että kyse olisi lonkista. Voi olla, että tassut on vaikkasta vähän vilustuneet jossain vaiheessa ja tuntuu sitten ulkona ikävältä.
kuvauttanut koirasi etu -ja takapään? Kultsuillahan on jonkin verran kyyynärnivelen kasvuhäiriötä. Eli irtopaloja yms. Veisin kuviin, niin saisin selvyyden, koska sopivalla nivellääkityksellä voi saada ontumisen vielä kuriin tai ainakin helpottaa koiran oloa. Ulkona ontuminen voisi johtua siitä että ulkona usein on vauhtia enemmän joten myös ontumisen huomaa helpommin kuin sisällä.
meillä koiralla on furunkuloosia tassuissa(ilmenee patteina tai haavaumina anturoiden tai varpaiden välissä,joskus myös piilossa tassuissa),se on välillä kivuliasta varsinkin asfaltilla.koirammme ei onnu yleensä lumessa eikä varsinkaan sisällä.virusperäinen,saattaa lähteä väliaikaisesti antibiooteilla,mutta elinikäinen vaiva.ja hyvin yleinen noutajilla.tassukarvojen lyhennys ja pesun jälkeen tassujen huolellinen kuivaus helpottaa usein.