flunssa

ollaa ottamassa noin puol vuotiasta kissaa.kissalla on flunssa ja silmät rähmii.on lääkekuuri flunssaan.askaruttaa että tuleeko kissoille yleensä joku sairauskierre.sairastelis jatkuvasti vai onko yleensä vain ohi menevää.kiitos
2265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä omilla muutamalla kissalla on sanotaan kerran vuodessa flunssa ja yleensä menee itsestään ohi. Yhdelle kissalle jouduin antamaan abtibioottikuurin, kun flunssa kesti kuukauden, mutta kenelläkään eivät silmät rähmineet. Onko tulevalla kissallasi sitten ankarampi flunssa vai johtuuko se silmien rähmiminen jostain muusta sitten. Antibioottikuurin pitäisi kyllä auttaa ainakin normaaliin ja toivottavasti silmien rähmimiseenkin flunssaan.

Toivottavasti tuleva kissasi paranee siitä!!!

Äänestä

meidän kissalla rähmi silmät jo silloin kun otimme sen, emmekä ole vieläkään päässeet siitä eroon..
Kun käytimme kissan ekan kerran rokotuksella, saimme viikon tippakuurin sen silmiin. Aluksi se näytti tehoavan ja silmät paranivat, mutta pian kuurin lopettamisen jälkeen rähmintä palasi. Kun sitten kävimme saamassa tehosterokotteen, sain käskyn antaa samoja tippoja, mutta kaksi viikkoa. Auttoi taas aluksi, mutta tuli takaisin pari päivää kuurin loppumisen jälkeen.
Nyt käytimme taas kissaamme lääkärissä silmien takia, ja koska sillä tuntui olevan vähän nuhaakin, nenä vuotaa ja välillä aivastelee. Saimme antibioottikuurin ja vahvempia silmätippoja, ja toivotaan että ne nyt tepsivät, muuten täytyy ryhtyä selvittämään jo pintaa syvemmältä, verikokeita ym..

Jälkiviisaana voin sanoa että vaikka kissa olisi kuinka ihana ja muuten todella kaunis, ei kannata ottaa jos silmät rähmii tai takamus on likainen yms epäilyttävää... Mutta toivotaan että kissani paranee, samoin kun sinulle mahdollisesti tuleva kisu!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rähmä kirjoitti:

ollaa ottamassa noin puol vuotiasta kissaa.kissalla on flunssa ja silmät rähmii.on lääkekuuri flunssaan.askaruttaa että tuleeko kissoille yleensä joku sairauskierre.sairastelis jatkuvasti vai onko yleensä vain ohi menevää.kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu