Silmälasit Tallinnasta?

Onko kokemuksia naapurimaan silmalasiliikkeistä? Ajatukseni on käydä Suomessa näöntarkastuksessa ja käydä päiväreissulla Tallinnassa ostamassa linssit ja kehykset.
4891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mieti nyt vielä, tuleeko noin oikeasti paljoakaan säästöä. Suomessakin on kaikenlaisia toinen linssi ilmaiseksi kampanjoita, ja Tallinnasta hakien joutuisit maksamaan matkakulut yms. Suomesta ei ainakaan saa laseja odottaessa, joten saako Tallinnastakaan? Joutuisit siis tekemään kaksi reissua: ensin lasien tilaus ja sitten nouto pari päivää myöhemmin. Eri asia tietty, jos on joka tapauksessa menossa sinne lomailemaan vähäksi aikaa. Mites mahdolliset lasien hienosäädöt, korjaukset, takuu..? Et kai odota että voit suomalaisilla optikoilla hoitaa nuo asiat ilmaiseksi Tallinnasta ostetuilla laseilla?

Äänestä
  • Kyllä Suomessa tosiaan optikoilla tarjouskamppanjoita on. Kun ostin nykyiset lasini, maksoin niistä 1530 mk. Olin käynyt samassa liikkeesä jo aikaisemmin valitsemassa kehykset. Ensimmäisellä kerralla oli heillä tarjouksena kehykset puoleen hintaan, hinnaksi olisi tullut 1570 mk. Luojan kiitos en siis ostanut laseja kamppanjan aikana, vaan maksoin täyden hinnan, joka oli siis halvempi kuin -50% hinta. Yksi syy, miksi harkitsen "äänestämistä jaloillani" on juuri suomalaisten optikoiden huijauskamppanjat.

    Äänestä

  • köyhähkö kirjoitti:

    Kyllä Suomessa tosiaan optikoilla tarjouskamppanjoita on. Kun ostin nykyiset lasini, maksoin niistä 1530 mk. Olin käynyt samassa liikkeesä jo aikaisemmin valitsemassa kehykset. Ensimmäisellä kerralla oli heillä tarjouksena kehykset puoleen hintaan, hinnaksi olisi tullut 1570 mk. Luojan kiitos en siis ostanut laseja kamppanjan aikana, vaan maksoin täyden hinnan, joka oli siis halvempi kuin -50% hinta. Yksi syy, miksi harkitsen "äänestämistä jaloillani" on juuri suomalaisten optikoiden huijauskamppanjat.

    Mä ostin vuosi sitten lasit Tallinnan Eagle-Visionista. Vahvuudet -5,5 molemmissa ja lasien hinnaksi tuli 243 euroa. Kun kävin kotimaassa kyselees hintoja, olisi pelkät linssit maksanu 300 euroa. Siihen sitten sangat päälle..
    Samalla tuli tehtyä miehen kanssa pieni lomamatka.. Romantikalla reissattiin, aamulla liikkeeseen, siellä valitsin sangat, mittailtiin ja mallailtiin (mulla oli resepti valmiina), maksoin Visalla ja lasit tuli postissa 1 1/2 viikon päästä.

    ei ole tarvinnut korjailla ja olen ollu tyytyväinen. Kyselin jo etukäteen sähköpostitse sieltä liikkeestä hinta-arviota ja aika nopeasti vastasivat ja suomeksi.

    Silloin kun olin ostamassa laseja niin mua palveli myyjä joka ei osannut suomea. Hyvin tultiin kuitenkin juttuun: minä puhuin suomea ja hän viroa. Kummallisesti sitä ymmärtää.. Pari sanaa englanniksi väliin ja hyvin sujui. Netissä olleiden tietojen mukaan kyllä löytyy suomenkielistäkin palvelua.

    Äänestä

  • köyhähkö kirjoitti:

    Kyllä Suomessa tosiaan optikoilla tarjouskamppanjoita on. Kun ostin nykyiset lasini, maksoin niistä 1530 mk. Olin käynyt samassa liikkeesä jo aikaisemmin valitsemassa kehykset. Ensimmäisellä kerralla oli heillä tarjouksena kehykset puoleen hintaan, hinnaksi olisi tullut 1570 mk. Luojan kiitos en siis ostanut laseja kamppanjan aikana, vaan maksoin täyden hinnan, joka oli siis halvempi kuin -50% hinta. Yksi syy, miksi harkitsen "äänestämistä jaloillani" on juuri suomalaisten optikoiden huijauskamppanjat.

    Ei ole mahdollista että samat linssit ja kehykset olisivat normaalihintaisina halvempia kuin kampanjana. Ei ne optikkoliikkeet näin kuseta. Sinulle on tarjottu varmasti erilaisia linssejä tai erilaista kehystä tai molempia. Niitä kun on hirveästi eri hintaluokissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhähkö kirjoitti:

Onko kokemuksia naapurimaan silmalasiliikkeistä? Ajatukseni on käydä Suomessa näöntarkastuksessa ja käydä päiväreissulla Tallinnassa ostamassa linssit ja kehykset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu