voi maksaa niin paljon?Pelkän kahvin hinnalla saa kokonaisen kahvipaketin ja pullan hinnalla saa muutaman kymmenen kiloa vehnää.Onko viljelijän vika ? Muutama tosiasia ensin:viljelijällä ei ole osuutta jauhatukseen,viljelijä maksaa rahdin teollisuuteen saakka,viljelijä ei maksa kahvilan vuokria eikä palkkoja,ei liikevoittoa,ei lämmitystä ,ei kiinteistön hoitoa ja silti pulla ja kahvi maksaa maltaita.
Miten pulla ja kahvi
kahvilassa
111183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikös useimmissa paikoissa ole ulkomailta tulleet pakastetaikinat, joista pöperöt pyöritellään. Ravintoloissakinliha on useimmiten ulkomailta tuotua, kuulopuheiden mukaan. Siinä yksi syy.
jauhais itse.sais 91euroa puolesta kilosta voittoa.jossain lehdessä oli kirjoitus että paketilla kahvia saa baareissa 99% voiton,eipä muuta ku keittelimisiin.
..niin kauan kun voi päättää itse maksaako vai ei.Mutta kun se raha otetaan veroina pois maksumiehen ja -naisen tilistä, silloin alkaa ahdistamaan. Osta kahvila ja ala tekemään tulosta jos tukiaispossuna olo ei sovi sulle.
Jossain vaiheessa hinnalla näytti olevan suurin merkitys!
ja ala viljelemään ilman tukia äläkä aina valita.
Elintarvikkeiden ALV:lla hoidetaan maataloustuet. Ei sitä sinun palkasta suoraan viedä. Ne rahat menevät muihin julkisten alojen kuluihin.
Elintarvikkeiden ALV on 17%. Ihmiset ostaessaan ruokaa, maksavat arvonlisäverona valtiolle sellaisen summan rahaa vuosittain, joilla kustannetaan EU:n jäsenmaksut ja kansalliset tuet.
Vaikka maatalouden tukeminen loppuisi, niin sinun palkastasi otettava vero ei pienentyisi senttiäkään vuodessa.
Näin viisaita olivat meidän päättäjät, kun korottivat elintarvikkeiden ALV:n 17%:iin kun suomi liittyi EU:n jäseneksi. Sen piti olla vain väliaikaista ja sen piti pudota 12%:iin.
Mutta kertokaapa, mikä muu kuin ruoka, on suomessa tällä hetkellä vuoden -95 tasolla.
Palkat??
Bensa?
Asunnot?
Autot?
Elektroniikka??
Kännykät ovat halvempia
Kahvila on vuokralla ja kustannukset katossa.
Yksikkö on pieni ja maksaa kaiken itse.
Silti se on kivapaikka koska työllistää enemmän kuin automaattinen maatalous tehdas.
koska en ole ikinä ennen kuullutkaan automaattisesta maatalous tehtaasta.
Kun pääset seuraavalle luokalle joskus, niin opit varmaan oikeinkirjoitustakin.
malmi maaperässä paljoa maksa, mutta kun se on myytävänä vaikka haponkestävänä putkena hyllyssä niin hinta on vähän toinen
jalostettuna saa maksaa valmiina tuotteena moninketaisesti raaka-aineeseen verrattuna ja tuote saadaan tehdä uusilla koneilla ja rakennuksilla ja korkeilla palkoilla kuluttajan eli veronmaksajan maksaessa valmiin tuotteen ,mutta ruoka pitää saada alle raaka-aineen hinnalla vanhoilla koneilla ilman palkkaa tehden.