Tietääkö kukaan mistä löydän Lentävän Kalakukon sanat? Se on kerrassaan mainio ralli, mutta sanoja ei löydy niin mistään.
Lentävä Kalakukko
5
3733
Vastaukset
- R_Duke
Katso tuolta.
http://lirama.net/song/67784- ei sanota
Savon kielellä ei ikinä sanota junailijan, vuan junnailijan, eikä ilmaa, vuan ilimmoo.
- virheitä
ei sanota kirjoitti:
Savon kielellä ei ikinä sanota junailijan, vuan junnailijan, eikä ilmaa, vuan ilimmoo.
kyseisessä tekstissä.
Vaikea kuvitella mistä sanat on kopioitu.
Savon kielestä ei paljon ole tietoa.
Ja pahin virhe on, että kun laulussa
lauletaan pyöreestä kuusta, niin tuossa
versiossa on kirjoitettu pyöree puu.
Nyt on HS:n Torsti tietää palstalla
pähkäilty ummet ja lammet mitä kyseinen
pyöree puu mahtaa tarkoittaa. - Stabley
virheitä kirjoitti:
kyseisessä tekstissä.
Vaikea kuvitella mistä sanat on kopioitu.
Savon kielestä ei paljon ole tietoa.
Ja pahin virhe on, että kun laulussa
lauletaan pyöreestä kuusta, niin tuossa
versiossa on kirjoitettu pyöree puu.
Nyt on HS:n Torsti tietää palstalla
pähkäilty ummet ja lammet mitä kyseinen
pyöree puu mahtaa tarkoittaa.Kappaleen kielihän on kokolailla hyvää savoa, varsinkin Pakarisen laulamana, ja ottaen huomioon, että tekstin tehnyt kirjaltaja Helismaa oli paljasjalkainen helsinkiläinen :) Toimiva riimittely on mielestäni tärkeämpi kuin joka tapauksessa tulkinnan varaiseksi jäävä murteen puhtaus.
Muuten, eikö laulussa alunperin sanottu, että "pyöree kylki vaihto jo kättä...", joka tekee säkeestä täysin ymmärrettävän. - Kuu-ukkeli
Stabley kirjoitti:
Kappaleen kielihän on kokolailla hyvää savoa, varsinkin Pakarisen laulamana, ja ottaen huomioon, että tekstin tehnyt kirjaltaja Helismaa oli paljasjalkainen helsinkiläinen :) Toimiva riimittely on mielestäni tärkeämpi kuin joka tapauksessa tulkinnan varaiseksi jäävä murteen puhtaus.
Muuten, eikö laulussa alunperin sanottu, että "pyöree kylki vaihto jo kättä...", joka tekee säkeestä täysin ymmärrettävän.Mitäs se pyöree kylki tarkoittaa?
"Pyöree kuukin vaihto jo kättä" tarkoittaa, että kun illalla junan lähtiessä kuu paistoi oikealta puolelta niin aamuyöllä se oli kiertynyt vasemmalle puolelle eli oli "vaihtanut kättä" eli siis puolta.
Pyöree kuu on täysikuu, joka on yleinen ilmiö Helismaan sanoituksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2795266- 604872
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii963784- 522790
- 222327
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua471898- 1191819
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991556- 711115
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1531104