Sharm el sheikh

Nekku

Olemme lähdössä neljän aikuisen porukalla egyptiin. Mietimme, kumpi on parempi kohde: hurghada vai sharm el sheikh? Missä parhaat hotellit, ostospaikat, nähtävyydet yms. Onko turvallista? Mikä hintataso? Mietimme kohteeksi sharm el sheikin chazala beach-hotellia tai eden rock-hotellia, kumpi parempi? Kertokaa mahd. paljon omista kokemuksistanne, reissun hyvistä ja hunoista puolista. Onko 2 viikkoa liian pitkä aika, jääkö 1 vk liian lyhyeksi?

11

2982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen pariin kertaan ollut siellä Egyptin suunnalla viimeksi reilu vuosi sitten El gounassa. Ensinnäkin turvallisuus Egyptissä on huippuluokkaa siellä ei juurikaan pidä pelätä ryöstetyksi tulemista yms. (kuten esim canarialla ja muissa vastaavissa paikoissa) ellei nyt sitten terroristien uhriksi pelkää joutuvansa jonka todennäköisyys on suunnilleen samaa luokkaa kuin hukkuminen tihkusateeseen(siis nimenomaan egyptissä muu lähi-itä onkin sitten asia erikseen). Hintataso on jonkun verran alhaisempi kuin suomessa ja tinkiähän aina kannattaa paitsi joissain hotelli alueiden mestoissa joissa on standardi hinnat jotka ovat melko korkeat. Jos rantalomaa kaipaatte Sheikhin, gounan tai hurghadan välillä ei ole niin suurta eroa (paitsi ehkä lintukoto gouna muureineen ja konepistooli vartioineen)ja taksilla sekä bussilla paikasta toiseen meno on halpaa (ainakin cairossa taksin sai 20-30e:llä koko päiväksi käyttöönsä). Mutta jos suunnitelmissa on kulttuuriloma niin sillon kannattaa ehdottomasti unohtaa nuo aikasemmat paikat ja suunnata hulvattoman suureen ja aivan varmasti eksoottiseen Cairoon jossa näkee sitä todellista egyptiä pyramideineen sfinkseineen ja aitoine kulttuureineen. ja jos rannalla grillautuminen kiinnostaa ainahan voi hypätä taksiin ja suunnata alexandriaan välimeren rannalle joka kustantaa kokonaisuudessaan noin 50e ja matkaa tulee suuntaan muistaakseni noin 150km. Ainoa ongelma cairoon matkustettaessa on se että jostain syystä sinne ei suomesta kovinkaan paljon pakettimatkoja järjestetä (ei ainekaan toukokuu 2004) mutta itse paketoimalla ja suunnittelemallahan voi jopa säästää sitäpaisi vähän vaivaa näkemällä voi lomasta tulla kaksinverroin hauskempi!!. Niin ja vielä siitä matka ajasta sen verran että ainekin itselleni 2:n viikon makaaminen rannalla saattaisi pahimmassa tapauksessa aiheuttaa tuskallisen ihon palamisen ja vakavan aivorungon haurastumisen, mutta jos maata haluaa vähän laajemmin nähdä niin 2viikkoa ei todellakaan ole liikaa. Elikkä ei muuta kun rattoisaa suunnittelua ja hyvää matkaa!

      • Nekku

        Kysyisin vielä että paljonko laitesukellus egyptissä maksaa ja minkälainen kurssi siihen pitää käydä? Ja sitä tarkentaisin vielä että jos menee sharm el sheikhiin tai hurghadaan niin eikö ole tosiaankaan muuta madollisuutta käydä kairossa pyramideja katsomassa kuin matkustaa 8 tuntia linja-autossa? Onko muualla egyptissä pyramedeja? Lähmpänä kyseisiä paikkoja?


      • kertoilen
        Nekku kirjoitti:

        Kysyisin vielä että paljonko laitesukellus egyptissä maksaa ja minkälainen kurssi siihen pitää käydä? Ja sitä tarkentaisin vielä että jos menee sharm el sheikhiin tai hurghadaan niin eikö ole tosiaankaan muuta madollisuutta käydä kairossa pyramideja katsomassa kuin matkustaa 8 tuntia linja-autossa? Onko muualla egyptissä pyramedeja? Lähmpänä kyseisiä paikkoja?

        Laitesukellukseen tarvitaan sukelluskortti, minkä voi suorittaa joko kotomaassa tai siellä perillä. Siellä on tarjolla PADI koulutusjärjestelmää ja kotomaassa CMAS ja PADI, kortit ovat "vaihtokelpoisia".

        Lomalla voit suorittaa kurssin n 4-5:ssä päivässä, mutta silloin ohjelma on kyllä aika tiivis minun mielestäni. Kurssin hinta on n. 300-400e, yksi sukelluspäivä pohjoismaisella sukellusfirmalla on noin 40e, Ali baballa 20, mutta 20e:n säästö voi alkaa pian harmittaa pohjassa.

        Yritykset tarjoaa myös nk. Intro sukelluksia n30e:n hintaan, jolloin käydään pari tuntia teoriaa, jonka jälkeen sukelletaan oppaan avustuksella, mikä on oiva tapa päästä tutustumaan lajiin.

        Suosittelen seuraavaa firmaa ja sivua www.colona.com


      • lentää
        Nekku kirjoitti:

        Kysyisin vielä että paljonko laitesukellus egyptissä maksaa ja minkälainen kurssi siihen pitää käydä? Ja sitä tarkentaisin vielä että jos menee sharm el sheikhiin tai hurghadaan niin eikö ole tosiaankaan muuta madollisuutta käydä kairossa pyramideja katsomassa kuin matkustaa 8 tuntia linja-autossa? Onko muualla egyptissä pyramedeja? Lähmpänä kyseisiä paikkoja?

        Matkustaa voi lentokoneellakin, nopeaa mutta kalliimpaa kuin bussi.


    • mieltä!

      Ehkä valitsisin Hurghadan, siellä jonkinverran paikallista elämää, mutta hotelleilla hyvät rannat ja paljon virikkeitä (sukellus, snorklaus, lasipohja- ja sukellusvene, vesipuisto, akvaario..) Hurghadasta ei ole vielä paha matka retkeillä päiväseltään Luxorin kuninkaiden laaksoon, Kairoonkin tehdään päivänreissuja 30e:llä, mikä sisältää kyydit, pääsymaksut ja lounaaa. Kairoon kuitenkin menisin kahdeksi päiväksi, koska ajomatkaa tulee ja retken hinta hotelleineen on joku 55e. Sharmista on vähän pitkä matka näille nähtävyyksille, mutta eikö sieltäkin joku palava pensas löydy.

      • anni

        Olin tyytyväinen Sharmiin, koska pääasia oli merellä oleminen ja siihen paikka tarjosi eriomaiset mahdollisuudet. PAikallista elämää vähän joten jos olet kiinostunut historiasta suuntaa Hurgadaan sillä sieltä on lyhyemät matkat. Kyllä Sharmistakin voi tehdä hyviä retkiä omatoimisestikin mm. Dahabin kylä ok, ja retket beduiini kyliin ja mitkä sukellusmahdollisuudet.

        Hotellivalinta Domina Coral Bay erinomainen.Aktiviteettia paljon ( tenniskenttä, järj. ohjelmaa aamusta iltaan, ja upea ranta viressä )


    • -m-

      Hurghadassa pääosa turisteista on venäläisiä, Sharmissa kansainvälisempää menoa. Hurghada pienempi ja edullisempi ja mielestäni jotenkin "rennompi". Itse en olisi kuin viikon kummassakaan paikassa, paitsi jos Cairon tai Luxorin retket meinaa tehdä samalla keikalla. Cairossa en ole käynyt mutta Luxorin nähtävyyksistä tykkäsin, ja paikallisesta elämänmenosta joka tosin äkkiseltään käy hermoille kun kaikki myyntitykit roikkuu hihassa.. Mutta Luxorissa ei sitten voi harrastaa rantaelämää eikä snorklausta yms. ollenkaan! Turvallista on joka paikassa (ei varkaita) paitsi jos pommi sattuu kohdalle.

      • Nekku

        Paljonko on sharm el sheikistä tai hurghadasta matkaa luxoriin? kuka tietää paljonko lento kyseisistä paikoista maksaa kairoon? Pyramidit kiinnostaisi. Ilmeisesti pyamideja ei ole egyptissä lähempänä kuin kairossa?


      • lentokoneella
        Nekku kirjoitti:

        Paljonko on sharm el sheikistä tai hurghadasta matkaa luxoriin? kuka tietää paljonko lento kyseisistä paikoista maksaa kairoon? Pyramidit kiinnostaisi. Ilmeisesti pyamideja ei ole egyptissä lähempänä kuin kairossa?

        Sharmista pääsee lentokoneella niin Luxoriin kuin Kairoonkin muutamia kertoja vkossa. Hinnat eivät olleet mitään halpoja; molempiin kohteisiin lensi reilulla 150 eurolla. Tämä tilanne oli vajaat 2 vuotta sitten, joten hinnat ovat voineet nousta tai laskea siitä. Mutta tuskin kuitenkaan radikaalia muutosta on tapahtunut. Sinänsä tietysti lento olisi mukava, koska lentoaika on siinä reilun tunnin kieppeillä, jolloin jää mahtavasti aikaa nähtävyyksiin, vaikka kävisi vain päivän retkellä.


    • Nekku

      Vielä sellaista utelen, että paljonko on välimatkat egyptissä esim. sharm el sheikin ja kairon välillä? entä sharmin ja luxorin? Ja sharmin ja assuanin? Pitääkö kulkea näihin kahteen viimeiseen maita pitkin vai pääseekö nopeasti lautoilla yms? Kuinka kauan se vie aikaa ja mikä on hintataso? Googlen kartat näyttää kaikki eri mittasuhteita, jonkun mukaan kairoon on 200 km ja jonkun toisen kartan mukaan 500 km.

      • Kairoon

        On noin 6 tunnin bussimatka. Bussit lähtevät aamuyöstä 2-3 aikaan ja ajavat saattueessa Kairoon. Ja takaisin bussit on noin klo 24 Hurghadassa. Päivän bussimatka on noin 30e, mihin sisältyy pääsyliput ja lounas, yönyöi sit jotain 55.

        Lentolippu oli jotain 140e suunta, joten aika kallista. Käsittääkseni Sharmista on jotakuinkin sama matka Kairoon, mutta pitemmästi sit Luxoriin.

        Jos meinaat olla vain viikon, niin ehkä kannattaa vaan käydä kairossa kaksi päivää ja päivä Luxorissa. Ja muut päivät olla merellä snorklaa ja sukeltamassa. Iltaisin ehtii sit tutustua paikalliseen menoon. Elämä basaareissa alkaa vasta 16 aikaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1324
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1135
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1017
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      851
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      822
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      779
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      748
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      708
    Aihe