Löytyykö sinulta hymyä, pientä apua (vaikka mummolle, papalle) sitä tarvitsevalle, huomiota nuorille (tuleville aikuisille), siis näehetän elämää ympärilläsi.
Välittäminen
7
453
Vastaukset
- "välitystä"
Paimen joka välittää lampaistaan vain heidän villojensa takia, välineellistää heidät palvelemaan vain omia tarpeitaan. Lammas voi ehkä suostua siihen, mutta ihmislapsi kuolee siihen. Älä siis pyydä Herodesta lapsenvahdiksi.
"Nälkä ei ole ainoastaan leivän nälkää, vaan nälkää olla olemassa jollekin." Äiti Teresa - hymyä riiittää
sanoo: " niin metsä vastaa kuin sinne huutaa".
Olen peräti hoivavammainen joten auttelen toisia ihmisiä " vähän liikaakin". Kasvatuksen tulosta, mutta tuo se itsellenikin mielihyvää.
Pieni pelko on myös olemassa millaiselle tilille joutuu sitten tuonpuoleisessa! - mummofriikki
Olen aina jotenkin pitänyt vanhuksista.He ovat kuin kirjahyllyssä oleva vanha kirja,heistä saa voimaa,heillä on elämänkokemusta,he ovat eläneet erilaisen elämän kuin me nykyajan ihmiset.
Itselläni on 5 "ystävämummoa",joita tapailen,kutsun kylään,auttelen ja saan sen lämpimän hymyn,itse antaen myös hyväntahtoisuutta,lämpöä ja osallistumista.
Elämä on rikkautta heidän kanssaan,vaikka joskus salaa nauran heidän höppänyydelleen,muistaen että itse olen myös joskus samassa asemassa.
Lähdenkin tästä sairaalaan katsomaan monivuotista ystävääni,mikäli hän vielä tuntee... , sanoisinko ihan elämöintiä..:)
Yritän olla toiset ihmiset huomioon ottava, mutta olen vain pieni ihminen en yllä mahdottomiin....olen hyväksynyt jo senkin.- celine3
niin, että se hymy ja auttamishalu on joillakin ihmisillä ikäänkuin sisään rakennettu.
Ystävällinen ilme ja lämmin hymy kulkevat mukana siellä missä positiivinen ihminen liikkuu.
Tuosta vaan tuli mieleeni :"Löytyykö sinulta?"
Arvelen, että joidenkin ei tarvitse edes hakea jostain ilmeittensä varastosta sitä hymyä. Itse olen liiankin totinen, enkä muista auttaneeni ketään vanhusta koskaan, omia vanhempiani lukuunottamatta Tahtoisin, mutta mielestäni on vaikeaa mennä tarjoutumaan kenenkään vieraamman ihmisen apuriksi, sehän voidaan kokea tungetteluna.
Tämä ei ollut provo, enkä ole kylmä ja kovaluonteinen, mutta minulta puuttuu kekseliäisyyttä tehdä hyvää avustustyötä. Ikääntyneet ihmiset asuvat vanhainkodeissa, tai vanhustentaloissa, ja kotonaan asuvilla on terveydenhuollon kotipalvelusta päivittäistä apua. Joku ystävänpalvelu, Punaisen Ristin, tai seurakuntien organisoima, saattaisi olla kanava, jonka kautta voisi saada yhteyden yksinäisiin vanhuksiin, joilla ei mahdollisesti ole omaisia, tai ikätoverinsa. Ystävänsä ovat kuolleet, tai asuvat toisella paikkakunnalla.
Aloittamasi keskustelu on ajatuksia herättävä.Olen samaa mieltä, joillakin se empatia löytyy itsestään mutta meitä kaikkia tarvitaan.
Jollakin halaus ja kädestä pitäminen sujuu luonnikkaasti,juttelu ja vaikka kortin peluu on joillekin mieleistä, toinen taas tekee lumityöt tai pientä remppaa "siinä sivussa".
Vapaaehtoisjärjestöissä on ystäväpalvelukursseja jonka kautta löytyy tietoa, taitoa ja apua tarvitsevia.
Ja vanhainkodeissa on huutava pula "ystävistä" ja ulkoiluttajista, hoitohenkilökunta ei tahdosta riippumatta kerkiä antamaan tarpeeksi aikaa.
Mukaan vaan jokainen omalla tyylillä;)
- Agathe
sekä työssä että "vapaalla" - lapsesta saakka tottunut siihen, että niin tulee toimia, ei tarvitse erikseen miettiä, teen niin ihan luonnostaan.
Lapseni käyttäytyy samoin, ottaa huomioon toiset ja auttaa aina kun voi. Hän tällä hetkellä myös työssään, mutta "vapaalla" tehnyt sitä aina.
Hyvä juttu =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719867- 806894
- 286516
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1086289Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436139Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1046027- 635435
- 465186
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on614497- 504110