Miten saan Linuxin koneelleni

Joo oon ihan aloittelija tällä tietokonepuolella
vaikka ikääkin jo on sopivasti.
Saanko laitettua Linuxin tähän nykyiseen koneeseeni jos niin haluan.
Tässä on windows xp ja olen lukenut, että Linuxiin ei tule viruksia.
Miten siis ladata Linux? Kannattaako liityä Linuxperheen jäseneksi???
7767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tervetuloa linux-joukkoon! Tietokoneesi ominaisuuksien kertominen auttaisi asiaa mutta mikäli kyseessä on edellisten 2-4 vuoden aikana ostettu tavallinen PC niin tod.näk. kaikki yleisimmät linux-jakelut toimivat koneessasi.

Jos pääasialliset kokemukset ovat Windowsista niin on hyvä huomioida, että monet asiat hoidetaan linuxissa toisella tavalla. Yleisenä ohjeena toimii se, että linuxissa on lähes rajoittamattomat mahdollisuudet vaikuttaa tietokoneen ja komponenttien toimintaan. Tämä voi olla hyvä asia jos haluat tehdä jotakin erityistä ja tiedät mitä olet tekemässä. Vapaus tarkoittaa kuitenkin myös sitä, että linux-jakelut eivät samalla tavalla ohjaa (tai "holhoa") käyttäjää kuin esim. Windows.

Windows kannattaa tämän johdosta ainakin aluksi jättää tietokoneelle. Jos koko kovalevy on yhtenä isona osiona niin Windowsilla kannattaa levy ensin eheyttää (System tools -> Defragmenter). Tämän jälkeen linux-asennus osaa ottaa tilan kovalevyn tyhjältä alueelta.

Linuxissa on yhteinen näkymätön ydin muita osia. Linux-käyttöjärjestelmän "kuorrutus" vaihtelee eri jakeluissa. Aloittelijalle helpoimpia jakeluja ovat esim. Mandriva tai SuSE / OpenSuSE. Tuo paketti imuroidaan koneelle ja poltetaan sitten tyhjälle levylle esim. Nerolla (Win:lla). Imuroiminen onnistuu esim. täältä:

http://linuxonly.info/download/

Äänestä
  • joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
    Kokeilen tuota kiitti

    Äänestä

  • kokeilenpa tota kirjoitti:

    joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
    Kokeilen tuota kiitti

    alottelevalle uudelle Ubuntun käyttäjälle.

    http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi

    Äänestä

  • kokeilenpa tota kirjoitti:

    joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
    Kokeilen tuota kiitti

    Hei. Uuteen koneeseen käyvät varmasti kaikki jakelut. Joihinkin ihan uusiin komponentteihin voi olla rajoitetumpi tuki mutta pääasiallisesti varmasti toimii ihan hyvin.

    Tuo alla mainittu Live-CD:n kokeileminen olisi varmasti ihan hyvä juttu. Sillä pääsee näkemään, millainen linux-ympäristö asentamisen jälkeen suurinpiirtein olisi. Sensijaan yllä mainittua Ubuntua en kyllä aloittelijalla suosittelisi (tämä on vain minun mielipiteeni, kyseessä on mainio jakelu mutta ei aloittelijan valinta).

    Äänestä

vaikka ensin nk. LiveCD:tä, eli CD levyltä ajettavaa Linux jakelua, niin aluksi ei tarvitse asentaa mitään ja samalla saat ihmeteltyä mikä jakelu miellyttää eniten silmääsi!

Äänestä

minulla oli viime kesänä samanlaisia ajatuksia kuin sinulla. Hankin Susen. Ostin nyt uuden tietokoneen ilman käyttöjärjestelmää ja laitoin siihen Linuxin. Huomasin että en tee mitään Windowsilla. Kokeile ainakin Linuxia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Windowsko kirjoitti:

Joo oon ihan aloittelija tällä tietokonepuolella
vaikka ikääkin jo on sopivasti.
Saanko laitettua Linuxin tähän nykyiseen koneeseeni jos niin haluan.
Tässä on windows xp ja olen lukenut, että Linuxiin ei tule viruksia.
Miten siis ladata Linux? Kannattaako liityä Linuxperheen jäseneksi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu