toimintaterapeutti???

minkä tutkinnon pitää olla suorittanut että pääsee hakemaan toimintaterapeutiksi??käykö sosiaali- ja terveyslain perustutkinto,lähihoitaja??
3589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

käy. Olen itsekin miettinyt sitä vaihtoehtoa. Ainakin Oulussa olevaan ammattikorkeakouluun on aika tiukka päästä, mutta ei mahdotonta.

Onnea vaan, jos aiot hakea! (Närvårdare myös:)

Äänestä

Ihan samat hakusäännöt koskee, kun muitakin amk-koulutuksia. Eli joko lukio tai ammattitutkinto tai molemmat. Lähihoitajia on aina tt-opiskelijoiden joukossa, ihan hyvä pohja. Pitää vaan olla aika hyvät paperit, että pääsee pääsykokeisiin, riippuu vään paikkakunnasta.

Äänestä
  • Eli toimintaterapiaa on aika vaikeeta kyllä päästä opiskelemaan ammattikoulupohjalta. Yleensä alotuspaikkoja n. 20 ja neljä paikkaa tuosta määrästä on ammattikoulusta tulleille, ja hakijoita ammattikouluista on paljon! Mutta kannattaa hakea, jos jos siltä tuntuu! Kyllä säkin pääset ku kerran minäkin pääsin!!!Tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iiiiiks kirjoitti:

minkä tutkinnon pitää olla suorittanut että pääsee hakemaan toimintaterapeutiksi??käykö sosiaali- ja terveyslain perustutkinto,lähihoitaja??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu