Asunnon ostoaikeet

Olemme kihlattuni kanssa miettineet pitäisikö ostaa asunto. Asumme pääkaupunkiseudulla emmekä Espoota kauemmas halua muuttaa, kun duunimatkaa ei haluta liikaa pidentää. Asumme nykyisin mukavasti vuokralla, mutta tilaa voisi olla jo enemmän. Palkkatasolla mitattuna olemme hyvin toimeentulevia eli nettona meille jää käteen reilut viisi tuhatta euroa kuussa, likvidiä omaisuutta on reilut nelisenkymmentä tonnia. Mutta kun katselemme asuntojen hintoja ja sitä mitä niillä hinnoilla saa, menee mieli apeaksi. Jos haluaa vähänkin järkevämmän kämpän saa maksaa noin kolmesataatuhatta euroa. Eli lähes kaksi miljoonaa mummoa. Ostaako jengi tosiaan ensiasuntonsa tuollaisilla hinnoilla? Sitovat itsensä kymmeniksi vuosiksi ja vielä monet meidän esimerkkiä heikommilla tuloilla. Mitäs sitten jos duuni menee alta tai sairastuu (ei se lainaturvakaan kaikkea korvaa) tai toisen tulot putoaa vaikka lapsen kanssa kotona ollessa tms?

Onko omistusasunto tosiaan niin tärkeä, että sen takia kannattaa uhrata niin paljon muuta. Miksi omistusasuminen on paljon yleisempää Skandinaviassa kuin muualla? Olisiko nyt hyvä hetki ostaa asunto ja hyväksyä nykyhintataso?
4874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Varsinaiseen kysymykseesi tuskin voi tyhjentävää vastausta antaa, mutta ehkä vaihtoehtoja:

Onko pk-seutu todella ainoa vaihtoehto?
- Pienemmissä kaupungeissa ansiot voivat olla hieman pienemmät, mutta asunnot vastaavasti paljon halvemmat.
- Kaupunki voi olla mieluisa asuinpaikka nuorena, mutta entä 5-10v päästä, lasten kanssa?

Jos on ehdottomasti asuttava pk-seudulla, omistusasunnon riskejä ja kannattavuutta voisi verrata esimerkiksi siihen, että jatkaa itse vuokralla asumista, mutta ostaa pienemmästä kaupungista sijoitusasuntoja.
- Summan ja lainamäärän voi valita vapaammin, ei tarvitse ottaa 300te kerralla, esim 2-4 yksiötä/kaksiota yliopistokaupungista.
- jos asuntojen hinnat yhä nousee, pysytte mukana
- jos asuntojen hinnat laskee, "häviätte" vähemmän
-- pienempien kaupunkien hinnat vähemmän nousseet
-- pienempi pääoma yhteensä
- lainan korot voi vähentää kokonaan, toisin kuin omassa asunnossa

Uskon, että osaat numeroasiat laskea itse loppuun. Luultavasti pitkällä tähtäimellä huonompi vaihtoehto kuin omistusasuminen, mutta asunnon oston ajoitukseen liittyvät riskit paremmin hallittavissa.

Äänestä

Tulotasonne on ihan hyvä ja 40kEUR on enemmän rahaa kuin keskiverto ensiasunnon ostajalla on.

Mutta kuten itse mainitsit, niin "järkevästä" (suhteellinen käsite) asunnosta joutuu maksamaan yli 250.000 euroa, mikä tarkoittaisi tapauksessanne yli 200.000 euron lainaa.

5%:n korkotasolla maksaisitte korkoa noin 600 euroa kuukaudessa, korkovähennys huomioon otettuna.

Asumiskulut tuollaisessa asunnossa (esim. rivitalokolmio) on 200-300 euroa kuussa. Riippuen vähän.

Eli asumiskulut ilman lainan lyhennyksiä ovat noin 800-900 euroa kuussa. Ts. ainakin tuon verran voitte laittaa vuokraan, ettekä jää "tappiolle". Toisaalta vuokra-asunnon riskittömyys (paitsi yksityiseltä vuokrattuna) on tietynlainen arvo sinänsä, jolle minä lasken ainakin parisataa euroa kuussa. Eli 1.000 - 1.100 euron vuokran laskisin vielä täysin samanhintaiseksi asumiseksi kuin ~200.000 euron lainalla rahoitetun asunnon makselun. Siis kun asunto on melkein kokonaan lainarahoitettu...

On sitten eri kysymys, että saako tuolla 1.000 - 1.100 euron vuokralla saman tasoisen asunnon kuin ostamalla oman...

Ja kyllä ihmiset ottavat nykyään ensiasuntolainoiksi todella valtavia lainoja... onkin sitten eri kysymys, että onko se järkevää vai ei... asiaan liittyy tod. monta muuttujaa.

Äänestä

jonka annatte vuokraisännälle, laitatte lainaan ja lyhennyksiin, niin huomaatte kohta, että omaisuuttahan tässä alkaa kertymään. Jokainen neliö jää teille itsellenne. Ja ne voi koska tahansa myydä ja saatte rahanne takaisin. Niin helpolla pääsette eroon sitten velkavankeudesta. Syynä omistusasuntojen suosioon on se, että vuokrat on niin kalliit, että kannattaa ennemmin maksaa omaa.

Jos katsoo taaksepäin esim. 20 vuotta niin kellään muulla aiemmalla nuorten sukupolvella ei ole ollut näin halpoja lainoja. Olette Onnen-Pekkoja, kun pääsette nyt sijoittamaan. Meikäläinen aloitti nuorena yli 10% koroilla asunnonmakselun. Käyttäkää ihmeessä tilaisuutenne hyväksi, suosittelen.

Pk-seudulla on ihan hyviä asuntoja alle 300 000 euronkin, jos tinkii asuinalueesta. Hyvän asuinalueen reuna-alueilta, jos vieressä hyvä alue, voi löytyä hyviä asuntoja ja lapset voivat käydä "paremmalla" alueella kouluakin. Mitä avoimempia olette eri asuinalueiden suhteen sen paremmat kaupat saatatte tehdä.

Ja ihan tosissaan työmatka voi kauempaa olla lyhyempi ajallisesti kuin lähempää täällä Pk-seudulla. Olen ihan kateellinen Järvenpäästä tuleville, jotka pääsevät nopeammin työmatkansa kuin minä Helsingin paikallisbussilla. Pitäisköhän sitä tässä itsekin harkita muuttoa...

Asunnon haku pk-seudulle vie aikaa. Olen kaksi kertaa hakenut ja molemmilla kerroilla meni yli 3 kk löytää sopiva. Siis myös kärsivällisyyttä mukaan etsintään. Älkää heti luovuttako ja sortuko niihin 300 000 euron hintaisiin.

Onnea päätöksillenne, oli se sitten ostoa vastaan tai puolesta !

Äänestä

Meillä on ihan sama tilanne.. asumme vuokralla ja omaa rahoitusta olisi noin 90kEUR. Mutta hyvillä tuloilla ja kohtalaisella rahoituksella on meidän vaatimustasomme noussut niin paljon, että katselemme kanssa liki 300.000 euron asuntoja.

Tai emme siis katso tuon _hintaisia_ asuntoja, vaan remontoitavaa 70-80m2 asuntoa kantakaupungin kupeesta.

Kyllähän noita olisikin, mutta ei saamari sitä viitsi laittaa nimeään paperiin, jossa sitoutuu maksamaan 25-30 vuotta tuollaista pientä asuntoa. Jos olisi tuplakokoinen, niin sitten voisikin jo maksella.

Olen kyllä ruvennut katselemaan vaihtoehtoisia sijoituskohteita tuolle satkulle ja venailla miten suureksi tämä asuntokupla voi oikein kasvaa.

Eiköhän 5-6% melko riskittömään tuottoon pitäisi päästä. Vaikka osinkopapereilla... ehkä se 5000-6000 euron bonus keväisin vähän lievitä tuskaa mitä vuokranmaksu aiheuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitenkähän on kirjoitti:

Olemme kihlattuni kanssa miettineet pitäisikö ostaa asunto. Asumme pääkaupunkiseudulla emmekä Espoota kauemmas halua muuttaa, kun duunimatkaa ei haluta liikaa pidentää. Asumme nykyisin mukavasti vuokralla, mutta tilaa voisi olla jo enemmän. Palkkatasolla mitattuna olemme hyvin toimeentulevia eli nettona meille jää käteen reilut viisi tuhatta euroa kuussa, likvidiä omaisuutta on reilut nelisenkymmentä tonnia. Mutta kun katselemme asuntojen hintoja ja sitä mitä niillä hinnoilla saa, menee mieli apeaksi. Jos haluaa vähänkin järkevämmän kämpän saa maksaa noin kolmesataatuhatta euroa. Eli lähes kaksi miljoonaa mummoa. Ostaako jengi tosiaan ensiasuntonsa tuollaisilla hinnoilla? Sitovat itsensä kymmeniksi vuosiksi ja vielä monet meidän esimerkkiä heikommilla tuloilla. Mitäs sitten jos duuni menee alta tai sairastuu (ei se lainaturvakaan kaikkea korvaa) tai toisen tulot putoaa vaikka lapsen kanssa kotona ollessa tms?

Onko omistusasunto tosiaan niin tärkeä, että sen takia kannattaa uhrata niin paljon muuta. Miksi omistusasuminen on paljon yleisempää Skandinaviassa kuin muualla? Olisiko nyt hyvä hetki ostaa asunto ja hyväksyä nykyhintataso?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu