vammas kersantti

Olen ajatellut hommata kasteluojien kaivua varten Vammas Kersantin teloilla. onko millaisia käyttökokomuksia? mitä vanhasta koneesta kannattaa ekaksi tarkistaa, mistä Vammas tyypillisesti hajoaa?
612886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

hajoaa, moottorista ja kytkimestä vaihdelaatikosta, jotka on siellä kaivurin runkorautojen välissä,muut ongelmat on pieniä....
moottori jos väljä....muuten yks tehokkainpia tr.kaivureita aikanaan..

Äänestä

Takapyörät ylös onko vetoakseleissa päittäisvälystä jos on uusi vetoakselin laakerit ja säädä päittäisvälys akselin päissä olevilla laatoilla oikein(välys pois).Samalla katot jarrulevyjen kunnon.Kun sulla on takapanjot pois katot perän lautaspyöränpultit että ovat kiinni jos irti uusi ne ja kiri momenttiin.
Vammaksessa peräpuoli on kovilla sieltä se lasahtaa ostaessa kiinnitä sinne huomio välys vetoakseleissa teettää pian ison remontin samoin irti olevat lautaspyöränpultit.
Kone on ilmeisesti suoravetonen ei muuntimella.Kytkin on kulutus tavaraa näissä kiva jos on kunossa ostaessa isotöinen korjata.

Äänestä

Katselisit mielummin Vammas Majoria Fordin konella. 80 tai siitä nuorempia löytyy sopivaan hintaan.

Kaivulaitteesta jos ei löydy liikaa välyksiä eikä ylimääräisiä hitsejä. Kone jos käy nätisti eikä huohota ja liikkuu ilman öljyvanoja niin siinähän ne tärkeimmät.

Äänestä

Ensin sinun pitää katsoa millä alustakoneella se on. ford ja leyland on yleisimmät,volvo on aivan vanhimmissa,ja sellaista ei saa hankkia KOSKAAN. Leylandista kannattaa katsoa moottori-öljyt,ongelmana on sylinteriputkien O-rengaiden välistä jäähdytysnesteen vuoto öljytilaan.fordissa ongelmaa aiheutti vaihdelaatikon kestävyys,ja suhteellisen nopeat vaihteet telakäyttöä ajatellen. ei Leylandinkaan laatikko ja perä ikuisia ole, äkkiä laskien omiin vammaksiin jotka kaikki leylandin päälle oli tehty,olen vaihtanut n.30kpl vetoakseleita,parikymmentä kertaa tasauspyörästön ja 3 kertaa olen joutunut vaihteiston uusimaan. voi kuulostaa kovalta määrältä, mutta tämä kaikki on tapahtunut aikavälillä 1972-1997,se on aika jolloin vammaksilla kaivoin. yleisesti sinun täytyy vaan katsoa se kone läpi, vammas hajoaa silloin kun sen aika on, mutta se lohduttanee että korjaukset ei maksa kovinkaan paljoa, esimerkiksi hydr.pumppu noin 1080e.

Äänestä
  • Ostin paljon käytetyn vammas/ford kaivurin ja tietenkin vähän pisti miettimään että mitä remonttia vois tulla. Ei ole tarvinnut kuin muutamia tiivisteitä , tappeja ja niitten laakereita vaihtaa.Todella varmatoiminen ja järki käytöllä sitä ei saa rikki.Aina kaivaessa renkaat ilmaan reilusti ja kierroksia noin 1500 sillä pitäis pystyä kaivamaan.

    Äänestä

Minulta joutilas Vammas kersantti , hyvässä kunnossa soita n:o 0400228741

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elmo kirjoitti:

Olen ajatellut hommata kasteluojien kaivua varten Vammas Kersantin teloilla. onko millaisia käyttökokomuksia? mitä vanhasta koneesta kannattaa ekaksi tarkistaa, mistä Vammas tyypillisesti hajoaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu