Kissamme oli oksentanut syömänsä raksuannoksen ja sen seassa oli pätkä heisimatoa - sellaiseksi sen kissakirjan kuvien perusteella tulkitsin. Kertokaapas asiasta tietävät, mikä matolääke tepsii heisimatoon parhaiten ja millainen annostus. Meillä oli Flubenolia kotona toisen kissamme madotuksen jäljiltä ja annoimme sitä jo eilen yhden satsin. Mistä tietää, onko mato kuurin jälkeen hävinnyt kokonaan vai pitääkö kuuri uusia jonkun ajan päästä?
Heisimato
Tipsu
3782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Droncit niminen matolääke tehoaa ainakin leveään heisimatoon. Sitähän kissat saavat raa´oista järvikaloista.
hiiristä sekä linnuista. Osta Droncit - se on yhden pillerin matolääke tosin aika pahanmakuinen eli sen syöttämisessä voi tulla ongelmia.
Nämä Mirixit eivät sitten tehoa... eli ns. tahnat.
Olemme saaneet pillerin syötettyä siten, että murskaamme pillerin ja sekoitamme sen tippaan maitoon. Sitten pieneen ruiskuu ( tietenkin ilman neulaa) ja hampaiden välistä ruiskutetaan suoraan nieluun.
Muistathan, että jos laitat pillerin suuhun, niin seuraa, ettei sitä jemmata poskeen ja sylkäistä pois sopivan tilaisuuden koittaessa.
Paras keino olisi saada pilleri piilotettua ruokaan ja mirri syömään. Valitettavasti varsinkin vanhojen kohdalla tuo ei enää toimi.
Eläinlääkäri antaa myös ns. loishäätöpiikin, joka tuhoaa kaikkia matokannat jne. Mutta on vähän arvokkaampi juttu (8-10 euroo tstomaksu).
mun kissalla oli matoja..sellasia oikein pitkiä valkosia ja ohuita.annoin sille jotain axilur(tai suunnilleen sen nimistä,semmonen punavalkonen paketti),kolmen päivän kuurin tabletteina.sen jälkeen en oo huomannu mitään matoihin liittyvää ja ruokakin sille maistaa mainiosti.turkkikin kiiltää taas kauniisti eikä karvakaan lähde enää...