En saa laatuantennin ohjeiden mukaan ladattua uutta ohjelmaversioo boxiini. Kait siinä on se ajuri ongelma. Tietsikassa ei oo nollamodeemikaapelin paikkaa eli sitä en voi käyttää. APUJA
HANDAN dvb-t 6000
avuton
81042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kai koneessasi on USB-liitäntä, sillähän se hoituu, kun saa ne softat omaan koneeseen, mitä Laatuantennin sivulla neuvotaan.
Nimenomaan sillä en onnistu ,katoin vanhoja viestejä ja siellä oli joitain samaan suuntaan olevia ongelmia ja he olivat turvautuneet nollamodeemi kaapeliin ,mut mulla ei o kannettavassa liitäntää.
Tosin joku oli USB ajurin tallentanu jotenkin multimedia device juttuna ja oli vielä näyttäny paikan sille,ja silleen oli onnistunu. En ymmärrä mitään tommosesta. Toivottavasti joku antaa ohjeet mulle tuohon ongelmaan.
Ei kannata ostaa vielä keskeneräistä tekniikkaa. Oma on syys, mitäs ostit.
syynä ole kuitenkin osaamattomuus. Itse päivitin oman handanin viime viikolla usb-kautta ja onnistui helposti.
haldaa päivitystä. Miks kukaan ei tee VALMISTA boxia?. Siksi, että ne on vielä kehitysvaiheessa. Siinä sulle paskat. Varsinkaan vanhemmat ihmiset ei hallitse tietotekniikkaa kuten nuoremmat "nörtit", jotka on syntyny tietokone synnytyshuoneessa. Hyvä, jos sä osaat. Olen iloinen puolestasi!
Joo joku tuli riitelemään en minä ,joka tätä apua kaipaan. Minä vaan teen jotain ilmeisesti väärin ,tai jotain ,kun en saa siihen vaiheeseen ,että se siirto ohjelma yhdistyisi boxiin. Ilmeisesti en osaa sitä ajuria laittaa oikeeseen paikkaan. Oon tosi avuton näissä hommissa ja tottunu ,et ajurit osaa automaattisesti mennä sinne minne pitää.
Kysele laatuantennista, ja päivittävät varmaan ilmaiseksi takuuaikana. Mulle päivitti valmiiksi myyjäliike, mutta seuraavan päivityksen tein jo itse.
Kai sulla on koneessasi winzip tai vastaava, jolla pystyt purkamaan paketit ja asentamaan siirto-ohjelmat koneellesi vai olikohan ne itsepurkautuvia.
Eli asenna ensin USBajuri koneellesi, sitten tiedonsiirto-ohjelma taisi olla SW-loader. ja imuroi viimeisen päivitypaketti koneellesi. Imurointeja varten kannattaa tehdä oma kansio, esim. "imut" ja sen alle sitten vaikka "puretut" johon purat imuroidut paketit. Löytyvät siten helpoimmin ja voi poistaa myöhemmin tarpeettomat tilaa vievät tiedostot. Ja p-miehille/naisille tiedoksi, ette taida olla yhtään viisaampia kuin "avuton", ehkä yksilöinä autopalstojen häiriköiden tasolla, alhaalla kuitenkin.
Joo se usb-ajuri oli varmaan jääny johonkin vaiheeseen ,koska en silloin asentanu sitä oikein ,kun se tuli se ohjattu laiteasennus.
Imin tarvittavat ohjelmat ja purin zipit ja sit kytin usb-kaapelin koneeseen ja menin sit käynnistä valikosta omatietokoneen päälle ja painoin hiiren oikeeta painiketta ja menin hallitse-->laitehallinta ja siellähän oli keltaset kysymysmerkit usb ohjaimen päällä. Sit painoin sitä ja sen jälkeen tuli ohjattu asennus ja nyt on uus versio koneella.