mitä

Sunnuntain Hesarissa oli juttu vanhuksista. Kirjoittaja sanoi yli kuusikymmpisiä ikäihmisiksi. Minä en ainakaan tunne olevani vielä ikäihminen, täytin viime vuonna 60. Mites te muut?
19991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

???????

Äänestä
  • Me olla sitä kaikki. Ikähän karttuu heti ensi henkäyksen jälkeen. Oppia ikä kaikki jne. IKÄIHMINEN
    mitä se tarkkoittaa tai ketä? Olen se mutten vanhus!

    Äänestä

Kyllä se niin on ,jotta naama voi jo kuuskymppisellä olla ikäihmisen,mutta sielu käy vieläkin rippikoulua!!!!Tästä vain helmat hulmuten"baanalle"!

Äänestä

on vasta joku 80-vuotias. Me kuusikymppiset voisimme olla varhaisvanhuksia. Oltiinhan sitä joskus varhaisnuoriakin!

Äänestä

iästä ketä hän pitää ikäihmisenä tai vanhuksena. Kun itse on 60 niin eihän kuusikymppiset ole ikäihmisiä. Samoin kun itse on 70 niin eihän seitsenkymppiset ole ikäihmisiä ja vanhuksia. Mutta kysytäänpä 20 vuotiailta niin johan on eri ääni kellossa. Viisikymppiset on ikäloppuja.

Äänestä

kun sairastuin eturauhasen syöpään.
Se tosin hoidettiin pois säteillä.
Mutta jotenkin sitä on jämähtänyt siihen.
Kevätkään ei tunnu keväältä.
Työpaikan pomo pakotti psykiatrille,
kun kantelin sen fyysisestä ja henkisestä
väkivallasta. Se pitää minua dementikkona.

Äänestä

En tiedä muista, mutta kyllä tässä vähintään aikuiseksi pitää itsensä kokea.
Eiköhän sitä siinä, hyvä jos näin, mitä sinä kysyit.

Äänestä

loukkaantuminen sanasta ikäihminen (tai vanha tai vanhus). Ei mielestäni vanhuus ole häpeä, paitsi tietysti nuorten mielestä. Olen tyytyväinen ikääni ja siihen ajatukseen, ettei tarvitse enää kymmeniä vuosia elää.

Äänestä
  • kun on mummiksi päässyt. Mitä sitä nyt kaunistelemaan. Eihän se nyt mikään loukkaus ole.

    Vai pitäisikö alkaa lajittelemaan siten, että on varhaisikäihmisiä, keski-ikäihmisiä ja myöhäisikäihmisiä? Olisiko tuo mukavampaa?

    Äänestä

  • 62:n on tietysti turha pullistella fysiikallaan!
    40:n vuoden takaisesta voimatasosta on jäljellä noin 60%.
    Kuntosalilla tulee nuoremmille leukailtua "veteraanin vaivoista" maastavedossa, ylätaljassa, leuanvedossa tai vatsan voimakestävyydessä.

    Nuoriso keskittyy keräämään "passiivista" lihasmassaa etupäässä yläkroppaan unohtaen keskivartalon ja alaraajat.

    Eihän salilla sinänsä mitään vertailla mutta en ole kokenut itseäni siinä porukassa mietnkään omituiseksi ja kaveritkin tuntuvat unohtaneen minun ikäni.

    Aikanaan kilpailin sen verran olympianostoissa, että oileasti "tavoitehakuisten" treenajienkin kanssa syntyy mielenkiintoisia keskusteluja.

    Muutenkaan en ole ikääni kummemmin ajatellut.
    Turvonnut eturauhanen on pitänyt huolen muistin piristämisestä!

    Äänestä

,,,

Äänestä

Eli minun asteikossani elämä jakaantuu 3:een jaksoon: nuoruuteen, keski-ikään ja vanhuuteen, jotka kaikki ovat kestoltaan 30 vuotta.

Vanhus- sanaa hiukan karsastan, mutta vanha ja ikäihminen ovat ihan hyviä meille 60 ihmisille. Tai seniori, jos haluaa sen hienommin sanoa.

Äänestä
  • Sinun asteikossasi astuttu vanhuuteen
    Vanhus on minusta noin seitsemänkymmenvuotias.
    Kun lapset ovat lähteneet pois kotoa,tunne saattaa
    johtua siittä.

    Äänestä

  • leaorvokki kirjoitti:

    Sinun asteikossasi astuttu vanhuuteen
    Vanhus on minusta noin seitsemänkymmenvuotias.
    Kun lapset ovat lähteneet pois kotoa,tunne saattaa
    johtua siittä.

    mutta ei se ole minun käyntiäni hidastanut. Käyn aerobickissä, jossa nuorimmat ovat 15v. Luulen olevani vanhimpia siellä, mutta enpä juuri jää jälkeen menossa. Nautin liikkua musiikin tahdissa ja meno on kyllä välillä melko villiä.

    Äänestä

Minä ajattelen,että on vielä kymmenen vuotta.
Kun on seitsemänkymmentä voi olla vanhus.
Eikä vielä silloinkaan?
Riippuu mielialasta.Harrastuksista.

Äänestä

Kyllä minä olen ikäihminen, mutta en minä vanha ole. Se riippuu niin paljon mielentilasta. Olen yli 60 v.

Äänestä

Jos minulta sitä kysyt, niin vastaan en ole. Kaunistelinko totuutta? No, tuossapa on hyllyllä valokuva itsestäni 17-vuotiaana. Vilkaisu peiliin. Voi ei, ei näytä samalta. Mutta sanotaan siis, että olen vanhentunut ruumiiltani.
Onko sitten jotain nuorta? Kokemuksia on nuoria sekä vanhoja. Kuitenkin olen koettanut päivittää tuota korvien väliä, jotta pysyisi tässä päivässä. Jotta ymmärtäisin tätä päivää ja osaisin käyttää tämän päivän tekniikkaa. Olenko vanha? Kysykää sitä pojan tyttäreltä 16v. Hän voisi sanoa totuuden. Minulle on kertynyt vuosia varkain, aika on kulunut nopeasti. Nuoruuden muistot tulleet lähelle. Voi olla kuvitelmaa tuo, etten muka olisi vanha. Täytänhän tänä vuonna 70.

Äänestä
  • Kirjoitinko jotain pahasti, kun juttu loppui kuin seinään. Luulisi aiheesta löytyä kirjoittamista. Omia tuntemuksia vaan esiin.

    Äänestä

Kun on työelämässä täysipainoisesti mukana voi olla ikäihminen mutta ei vanhus. Jos on vanhuuseläkkeellä on ainakin virallisesti vanhus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieltä olette kirjoitti:

Sunnuntain Hesarissa oli juttu vanhuksista. Kirjoittaja sanoi yli kuusikymmpisiä ikäihmisiksi. Minä en ainakaan tunne olevani vielä ikäihminen, täytin viime vuonna 60. Mites te muut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu