Hei! Millainen on Puolan hintataso Suomeen verrattuna? Ruoka, vaatteet, hotelliyöpymisten ja bussilippuen hinnat, museoiden sisäänpääsyhinnat jne. Onko liian paljon nähtävää 6 päivän matkalle? Pärjääkö englannin tai venäjän kielellä? Vedätetäänkö turisteja? Mistäpäin hotelli kannattaa hommata? onko kauppakeskuksia?
Kaikki tieto tervetullutta!
Varsovan hintataso
8
12728
Vastaukset
- juuri mitään
Hinnoista katso http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000008387952
Jos aiot käydä vain Varsovassa, 6 päivää on ehkä liikaa, jos haluat/ pystyt kiertämään maata - on aivan liian vähän. Heti kun vain lisäät kohteita esim. eteläisen Puolan Krakova/Wieliczka/Auschwitz/Zakopane - aika käy vähissä. Kannattaisi vielä tutustua kauniiseen Gdanskiin ja Malborkin ritarilinnaan - mutta aiemmin mainittujen kanssa et kerkiää millään. - CCCXX
venäjää. Kysy mieluimmin ensin mitä kieltä puhutte? Jos vastaaja sanoo puhuvansa myös venäjää, niin sitten OK.
Halpaa. Kallistakin löytyy jos kiinnostaa...- totta!
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
- ja toverit
totta! kirjoitti:
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
Niin, jos venäjää siellä puhuu, niin luullaan tietenkin venäläiseksi. Eli siitä vaan puhumaan :) Tuohon viholliskansojen listaan voisi heti seuraavalle sijalle laittaa Saksan.
- Päin
totta! kirjoitti:
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa. - *!*
Päin kirjoitti:
Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa.> Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
???????
Kansa on täysin eri, kulttuuri on perin pohjin erilainen, kielet (puola/venäjä) ovat vähän kauempana toisistaan kuin suomi ja viro vaikkakin lähempänä kuin suomi ja unkari. Ovatko suomalaiset ja virolaiset samaa kansaa?
- Käynnyt
Yleensä ruokapaikoissa on kaikki hinnat erikseen,pihvin hinnalla saat vain pihvin,muut maksaa lisää mut itse voi sit valita ja halpaa on.
Maista zapiekanka sienipiirasta,saa kioskeista.
Turistipaikoissa osaavat kyllä ottaa esim pääsylipuista reilumman hinnan. - trotter2
Asuimme 4 tähden hotellissa elokuussa, yksi lisävuode3, 91 e yö. Joskus ruoan hinnat tuntuivat 50 % halvemmilta kuin Hgissä, joskus vielä enemmän. Kioskilla hodari maksoi 25 senttiä! Englannilla pärjää, ihmiset ovat ok. Kauppakeskuksia on useita, keskustassa r-tieaseman vieressä yks uusimmista. Vaatteet yleiseur. tasolla tai halvempia. Kivoja ravintoloita kauheasti. Mieleen jäi Frida Kahlon nimikkorafla, texmex, puolen litran drinkit ja hyvää ruokaa. Kadulla, joka ohittaa pressanlinnan. Starbuckskin löytyy - ja on halpa. Vodka on to-del-la halpaa. Varsovassa on kiva kävellä vanhasta kaupungista kohti Kulttuuri- ja tiedepalatsin ohittavaa katua. Palatsin näköalatasanteelta kaupunki illan hämärtyessä näyttää hienolta!
Meidän perhe palaa pian samaan kylään. Ihana kohde viikonlopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1347358KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4217012Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693563Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521353177Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092724Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään452280- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231783Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261556Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457