Varsovan hintataso

Opiskelijaneitonen

Hei! Millainen on Puolan hintataso Suomeen verrattuna? Ruoka, vaatteet, hotelliyöpymisten ja bussilippuen hinnat, museoiden sisäänpääsyhinnat jne. Onko liian paljon nähtävää 6 päivän matkalle? Pärjääkö englannin tai venäjän kielellä? Vedätetäänkö turisteja? Mistäpäin hotelli kannattaa hommata? onko kauppakeskuksia?

Kaikki tieto tervetullutta!

8

12830

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri mitään
    • CCCXX

      venäjää. Kysy mieluimmin ensin mitä kieltä puhutte? Jos vastaaja sanoo puhuvansa myös venäjää, niin sitten OK.

      Halpaa. Kallistakin löytyy jos kiinnostaa...

      • totta!

        Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...


      • ja toverit
        totta! kirjoitti:

        Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...

        Niin, jos venäjää siellä puhuu, niin luullaan tietenkin venäläiseksi. Eli siitä vaan puhumaan :) Tuohon viholliskansojen listaan voisi heti seuraavalle sijalle laittaa Saksan.


      • Päin
        totta! kirjoitti:

        Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...

        Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
        minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.

        Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa.


      • *!*
        Päin kirjoitti:

        Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
        minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.

        Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa.

        > Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.

        ???????
        Kansa on täysin eri, kulttuuri on perin pohjin erilainen, kielet (puola/venäjä) ovat vähän kauempana toisistaan kuin suomi ja viro vaikkakin lähempänä kuin suomi ja unkari. Ovatko suomalaiset ja virolaiset samaa kansaa?


    • Käynnyt

      Yleensä ruokapaikoissa on kaikki hinnat erikseen,pihvin hinnalla saat vain pihvin,muut maksaa lisää mut itse voi sit valita ja halpaa on.

      Maista zapiekanka sienipiirasta,saa kioskeista.

      Turistipaikoissa osaavat kyllä ottaa esim pääsylipuista reilumman hinnan.

    • trotter2

      Asuimme 4 tähden hotellissa elokuussa, yksi lisävuode3, 91 e yö. Joskus ruoan hinnat tuntuivat 50 % halvemmilta kuin Hgissä, joskus vielä enemmän. Kioskilla hodari maksoi 25 senttiä! Englannilla pärjää, ihmiset ovat ok. Kauppakeskuksia on useita, keskustassa r-tieaseman vieressä yks uusimmista. Vaatteet yleiseur. tasolla tai halvempia. Kivoja ravintoloita kauheasti. Mieleen jäi Frida Kahlon nimikkorafla, texmex, puolen litran drinkit ja hyvää ruokaa. Kadulla, joka ohittaa pressanlinnan. Starbuckskin löytyy - ja on halpa. Vodka on to-del-la halpaa. Varsovassa on kiva kävellä vanhasta kaupungista kohti Kulttuuri- ja tiedepalatsin ohittavaa katua. Palatsin näköalatasanteelta kaupunki illan hämärtyessä näyttää hienolta!

      Meidän perhe palaa pian samaan kylään. Ihana kohde viikonlopuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      320
      2540
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      172
      1660
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1634
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      1007
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      266
      866
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      630
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      541
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      541
    Aihe