Hei! Millainen on Puolan hintataso Suomeen verrattuna? Ruoka, vaatteet, hotelliyöpymisten ja bussilippuen hinnat, museoiden sisäänpääsyhinnat jne. Onko liian paljon nähtävää 6 päivän matkalle? Pärjääkö englannin tai venäjän kielellä? Vedätetäänkö turisteja? Mistäpäin hotelli kannattaa hommata? onko kauppakeskuksia?
Kaikki tieto tervetullutta!
Varsovan hintataso
8
12702
Vastaukset
- juuri mitään
Hinnoista katso http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000008387952
Jos aiot käydä vain Varsovassa, 6 päivää on ehkä liikaa, jos haluat/ pystyt kiertämään maata - on aivan liian vähän. Heti kun vain lisäät kohteita esim. eteläisen Puolan Krakova/Wieliczka/Auschwitz/Zakopane - aika käy vähissä. Kannattaisi vielä tutustua kauniiseen Gdanskiin ja Malborkin ritarilinnaan - mutta aiemmin mainittujen kanssa et kerkiää millään. - CCCXX
venäjää. Kysy mieluimmin ensin mitä kieltä puhutte? Jos vastaaja sanoo puhuvansa myös venäjää, niin sitten OK.
Halpaa. Kallistakin löytyy jos kiinnostaa...- totta!
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
- ja toverit
totta! kirjoitti:
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
Niin, jos venäjää siellä puhuu, niin luullaan tietenkin venäläiseksi. Eli siitä vaan puhumaan :) Tuohon viholliskansojen listaan voisi heti seuraavalle sijalle laittaa Saksan.
- Päin
totta! kirjoitti:
Venäjä on ollut historiassa Puolan pahimpia vihollisia ja sittemmin Neuvostoliitto...
Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa. - *!*
Päin kirjoitti:
Puola oli ensin vatikaanin yllyttämänä Venäjän vihollinen hyökkäämällä ja pakko käänyttämis yrityksillään, jotka eivät koskaan onnistuneet.
minkä jälkeen luonollisesti jonkin ajan kuluttua Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
Ja molemmat voivat ylläkin ongelmitta puhua "omaa" kieltään, ymmärtäen toisiaan kaikessa rauhassa.> Puola Liitettiin Venäjään. Kyseessähän on sama kansa sama kieli sama kulttuuri, eri uskonto.
???????
Kansa on täysin eri, kulttuuri on perin pohjin erilainen, kielet (puola/venäjä) ovat vähän kauempana toisistaan kuin suomi ja viro vaikkakin lähempänä kuin suomi ja unkari. Ovatko suomalaiset ja virolaiset samaa kansaa?
- Käynnyt
Yleensä ruokapaikoissa on kaikki hinnat erikseen,pihvin hinnalla saat vain pihvin,muut maksaa lisää mut itse voi sit valita ja halpaa on.
Maista zapiekanka sienipiirasta,saa kioskeista.
Turistipaikoissa osaavat kyllä ottaa esim pääsylipuista reilumman hinnan. - trotter2
Asuimme 4 tähden hotellissa elokuussa, yksi lisävuode3, 91 e yö. Joskus ruoan hinnat tuntuivat 50 % halvemmilta kuin Hgissä, joskus vielä enemmän. Kioskilla hodari maksoi 25 senttiä! Englannilla pärjää, ihmiset ovat ok. Kauppakeskuksia on useita, keskustassa r-tieaseman vieressä yks uusimmista. Vaatteet yleiseur. tasolla tai halvempia. Kivoja ravintoloita kauheasti. Mieleen jäi Frida Kahlon nimikkorafla, texmex, puolen litran drinkit ja hyvää ruokaa. Kadulla, joka ohittaa pressanlinnan. Starbuckskin löytyy - ja on halpa. Vodka on to-del-la halpaa. Varsovassa on kiva kävellä vanhasta kaupungista kohti Kulttuuri- ja tiedepalatsin ohittavaa katua. Palatsin näköalatasanteelta kaupunki illan hämärtyessä näyttää hienolta!
Meidän perhe palaa pian samaan kylään. Ihana kohde viikonlopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714115Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152664Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242267Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072083Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5981911MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673