Hok-Elannon sopimus on liian kova pala kotkafirmalle..eivät suoriudu kunnialla. Miehiä ei ole tarpeeksi, jotta kohteet rullaisivat edes rimaa hipoen. Töihin otetaan kuka vaan rekryyn sattuu nyt ottamaan yhteyttä. Ammattitaitoiset vartijat ovat näillä raukoilla vähissä.
Pulaa on työntekijöissä niin myymälä, piiri kuin muillakin sektorilla, että oksat pois.
Kiitos ja näkemiin.
Pulaa on työntekijöissä niin myymälä, piiri kuin muillakin sektorilla, että oksat pois.
Kiitos ja näkemiin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mjaa ainakin meidän kohde on hyvin räpylässä, samoiten parin muun lähikaupungin kohteet, mutta enpä sitten tiedä mistä moista infoa revit.
ei homma ole pelannut vähään aikaan.
kohteita vaan hävinnyt....
ehkä syynä työn-johto jota ei homma kiinnosta yms... porukan vähyys....
Olisi saanyt mun puolesta jäädä koko HOK ISS:lle, on meinaan turhan iso paketti millekään firmalle, jos alotukseen ei satsata kunnolla...
Eikä olis. ISS:llä ollaan ihan sikailoisia että niistäkin nyt lopulta päästiin
Siis ne ovat nämä suomen epäterveelliset lait. Falck olisi mielellään palkannut halukkaat (monet) ISSin työtenkijät suoraan vanhoina tekijöinä jatkamaan hommia, mutta tämä ala poikkeaa muista Suomessa siinä ettei sitä sallita.
Mikäköhän laki sen estää?
Liikkeiden välisiin sopimuksiin yleensä kirjataan tätä koskeva lauseke. Osapuolet eivät yleensä voi palkata toisensa työntekijöitä tiettyy aikaan.
Toisaalta tämä on vain hyvän tavan mukaista ettei yhteistyökumppanit edes sopimusten päättymisten jälkeen syö toistensa leipää.
Laki estää palkkauksen. Mitäs sitä vielä keksitään syyksi.
Miten olis, että hinta estää palkkauksen?
Heh hee. Ei niillä ressukoilla ollut varaa palkata...
mun duunikaverit on kyllä kaikki ISS:n vanhoja tekijöitä, harmi vaan tuottaa pettymys teille tytöt.
Vartiointiliikkeet eivät tuollaisia sopimuksia solmi. Se olisi itse asiassa laitonta. Asiakas saattaa esittää toiveita entisen toimeksiantajan vartijoiden suhteen mutta niitäkään toiveita ei yleensä sopimuspapereihin kirjata.
Muistaakseni sopimuksen saanut firma ei voi ottaa kohteeseen enempää kuin 25-35% vanhoja työntekijöitä (siis kohteessa vakituiseen työtä tekeviä), koska kyseessä tällöin liikeluovutus, joka on laissa kirjoitettu.
Elikkäs: Kohteessa 5hlöä, joista 1-2kpl vanhoja loput 3-4kpl täytyy olla uuden firman miehiä.
Tietääkseni kyse ei ole liikkeenluovutuksesta vaikka kaikki vartijat siirtyisivät uuden firman palkkalistoille. Ainoa este taitaa olla raha. Tulee liian kalliiksi ottaa kaikki vanhat vartijat vanhoilla ehdoilla töihin. Muuta kokenut riittää kouluttamaan niitä uusia vartijoita talon tavoille.
Kyllä asia pitää paikkansa, nimenomaan siitä on kyse miksei kaikkia voi palkata. Tällaisessa tilanteessa kauppa ei saa olla liikkeenluovutus.
katsokaa lainsäädännöstä tarkemmin ennenkuin alatte spekuloimaan.
Saa se olla liikeluovutuskin, mutta sitä kannattaa firmojen välttää, koska sitten pitää ottaa kaikki paskatkin sieltä edellisestä firmasta. Ja jos siitä olisi tullut liikeluovutus, niin voi vaan arvata minköälaiset kuningasvartijat ISS olisi siirtänyt HOK:n kohteisiin Falckille siirrettäviksi.
Eli noissa prosenteissa on kyse juuri siitä, että missä vaiheessa kyseeseen tulee liikeluovutus.