Mikä neuvoksi? Kun Anomen tappaa Arien, ja Minsc suuttuu ja tappaa taas Anomenin? Eivät ilmeisesti tule keskenään toimeen, mutta onko jotain keinoa miten tilanne saada korjattua? Vai mitä tehdä? Hyvät neuvot olisi nyt tarpeen..mulla on partyssä mä ite (maagi), anomen, minsc, yoshimo, jaheira, arie
Anomen ja Arie????
Netta
4485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistaakseni tuo Anomenin temppuilu on seurausta siitä että hän epäonnistuu ritaritestissään ja muuttuu chaotic neutraliksi tai jotain sinnepäin. Tuolta välttyy jos Anomen onnistuu ritaritestissään. Tällöin Anomen ei muutu katkeraksi kusipääksi ja tulee toimeen muiden kanssa.
Jos haluat korjata tilanteen tarvitset saven aikaisemmasta vaiheesta peliä. Eräässä vaiheessa peliä kävi muistaakseni niin että Anomenin isäpappa kutsui Anomenin luokseen ja kertoi että eräs tyyppi oli murhannut Anomenin siskon ja halusi Anomenin tappavan sen tyypin kostoksi. Jos Anomen tekee isukin toiveen mukaan hän epäonnistuu ritaritestissään ja seurauksena on Anomenin muuttuminen katkeraksi kusipääksi. Jos taas Anomen läpäisee testin hän saa pari pistettä lisää wisdomia ja ei muutu katkeraksi kusipääksi. Ja tietenkin tulee toimeen muiden kanssa.
Jos haluat välttää tuon ongelman tarvitset saven ennen tuota isukin tilannetta. Sinun pitää suostutella Anomen jättämään sen murhaajan rankaiseminen lain huoleksi sen sijaan että Anomen ottaisi oikeuden omiin käsiinsä. Eli yritä puhua Anomenille järkeä, ettei hän toimisi harkitsemattomasti.
Jos sopivaa savea ei ole - paha juttu. Sitten joudut pärjäämään ilman Anomenia tai riskeeraamaan tuon.
Silloin kun BGtä ja BG2ta olen pelannut magena olen hankkiutunut muista maageista eroon. Huono puoli tässä on se, että pidän Minscistä paljon. Älyttömän hauska hahmo.
BGssä hankkiuduin Dynaherista Minscin itsensä avulla. Tapa Minscin "noita" (BGssä Dynaher, BG2ssa Aerie) Minscillä itsellään. Jos hyvin menee "noita" saa kritikaalin ja räjähtää kappaleiksi. Silloin hahmo häviää eikä häntä voi pelastaa. Jos hahmo ei räjähdä/häviä joukosta, hänet joutuu heivaamaan pois porukasta. Tälläin myös Minsc lähtee joukosta.
Julmaa, mutta toimivaa.
Ykkösosassa voi erottaa nämä 'parit' toisistaan tappamatta ketään. Viet pois haluamasi hemmon vaikka johonkin kaukaiseen huoneeseen, lemppaat pois ryhmästä ja siirryt muulle alueelle. Tai sitten annat kuolla ja lemppaat raadon pois.
Minsc on NPC hahmoista paras.
- 'Boo points, I punch.'
Miksi ryhmässä ei voisi olla muita maageja ? Ainakin BG2:ssa Aerie on kaiketi ainoa hahmo, jonka Minsc voi valita "noidakseen". Ainakin muistelen lukeneeni niin. Jos jättää Aerien pois ei tule ongelmia siitä kun Minsc yrittää suojella "noitaansa".
Itse pidän useamman maagin ryhmästä. Neljän korkean tason maagin tulirintamasta harva vihu selviää pitkään. Ja Minsc ja Jaheira voivat pidellä vihua aloillaan sen aikaa kun maagit pistävät teloituskomppanian pystyyn. Päähahmo tosin ei ole puhdas maagi vaan taistelija/maagi/varas (muistaakseni tällä hetkellä 15/15/18), mutta mitä pienistä.