toistuva hiivatulehdus

Heips! Onko muita joita kiusaa jatkuva hiivatulehdus? Menee kyllä ohi niillä apteekista saatavilla lääkkeillä (canesten, gyno daktarin) mutta tulee kuukauden parin päästä uudelleen. Syömisistä en usko johtuvan eli en hirveästi syö mitään makeaa. mistä voi johtua ja mikä avuksi? KIITOS jos joku vaivautuu vastaamaan.
56192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maitohappobakteereita. Itselläni tulee kans helposti. Nyt oon ruvennu popsii noita maitohappobakteereita saas nähä auttaako. Ja vältä kiristäviä pikkuhousuja ja kokeile jugurtteja.

Äänestä

...suun kautta otettava hiivalääketabletti, on tehokkaampi kuin apteekin itsehoitovalmisteet. Sen saa reseptillä, 1 tbl, maksaa n. 5 euroa.

Äänestä

Kannattaa jättää valkoiset viljatkin pois, sokeri myös piilosokeri (!) pois.
Ja maitohappobakteerit on kanssa hyvä käyttää, jos ei pillereinä niin ainakin juoda piimää.

Äänestä
  • Sullakun lähtee hiivatulehdus poisa ja on oireeton
    Silitä puuvillalla housujen haarakiilat Hiivahan ei kuole kirjopyykissä, joten se elää vielä vaatteessa ja alkaa muhimaan uudelleen,
    Jos jatkuva hiivatulehdus Lääkäri voi määrätä suojalääkityksen kuuri aina kuukautisten lopussa ja mulla alkoi loppumaan hiivatulehdukset,

    Äänestä

  • pääsin hiivasta kirjoitti:

    Sullakun lähtee hiivatulehdus poisa ja on oireeton
    Silitä puuvillalla housujen haarakiilat Hiivahan ei kuole kirjopyykissä, joten se elää vielä vaatteessa ja alkaa muhimaan uudelleen,
    Jos jatkuva hiivatulehdus Lääkäri voi määrätä suojalääkityksen kuuri aina kuukautisten lopussa ja mulla alkoi loppumaan hiivatulehdukset,

    on poikaystävä, jota ei ole hoidettu, myös hän voi tartuttaa sinua uudeleen, ja sinä häntä jne. Myös kaikki pyyhkeet, lakanat, alushousut yms. pitäisi pestä hyvin.

    Kondyloomassa on joskus myös sellaisia oireita, että monet luulevat sairastavansa "kroonista hiivaa", vaikka todellisuudessa heillä onkin kondylooma/hpv:n näkymätön muoto. Hiivalääkkeitä ei kuitenkaan pitäisi syödä kovin paljoa, varsinkaan ilamn lääketieteellistä varmistusta siitä, että sinulla on hiiva. Muuten voit tulla immuuniksi niille lääkkeille, eivätkä ne enää auta.

    Syy voi siis olla jokin muukin kuin hiiva, jos se tuntuu toistuvan kokoajan. Tai jos syöt e-pillereitä, nekin voivat aiheuttaa hiivaa. joten
    voisit ehkä myös harkita merkin vaihtamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hihhuli kirjoitti:

Heips! Onko muita joita kiusaa jatkuva hiivatulehdus? Menee kyllä ohi niillä apteekista saatavilla lääkkeillä (canesten, gyno daktarin) mutta tulee kuukauden parin päästä uudelleen. Syömisistä en usko johtuvan eli en hirveästi syö mitään makeaa. mistä voi johtua ja mikä avuksi? KIITOS jos joku vaivautuu vastaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu