onko tuttua 50+?

Terveys pettää, ei päivää ilman uutta vikaa/ kolotusta, fyysinen/psyykkinen puoli laskusuunnassa ja lääkärien hyvin tuntema henkilö, välttämätön paha työelämässä, lapset aikuisia tai kotoa lähteneet, seksi elämä kuihtunut, mökki lahoo samaan tahtiin, kuin isäntä, nuoret naureskelee tyhmyydelle tai hitaudelle, pinttyneet tavat, samat iänikuiset vaatteet päällä, pihtari, ryppyjä naama täysi, kiukkuinen nariseva, saamaton, ei mitään uusia harrasteita, alkoholisoitunut, tupakan saastuttama, nalkuttava muija seurana, hautausmaat harrasteena, yms.

Ehkä kirjoitukseni on hieman kriittisesti kuvailtu vanhuuden nuoruudesta, mutta olisi mielenkiintoista kuulla päälle 50 mielipiteitä siitä, miten muut kokevat ikääntymisen ja keinoja miten kukakin hoitaa itseään ja mielenterveyttään.

Sana on vapaa t. Mettäläinen
181644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ompa suorastaan upeeta, että sana on vapaa.
Sanotaan, että kysyvä ei tieltä eksy ja saattaa olla, että sinäkin pysyt vanhenemisen raiteella.
Pikkasen olet optimistisessa hurmiossa, kun luulet, että saat esimerkiksi minut valittelemaan vaivojani!
Pistä galleriasivusi näkyviin, niin ennustan sinulle tulevaisuutesi.

Äänestä

loukkaava jotenkin? Tarkoitus oli kysyä, joko positiivisista tai negatiivisista kokemuksista ilman johtopäätöksiä kirjoittajasta.

Äänestä
  • Mettäläinen.Aloituksesi on oikein hyvä.Moni mainitsemasi kohta tuntuu kovin tutulta.Se minua ihmetyttää,että aika kuluu niin äkkiä.Miten ihmeessä olen joskus kerennyt käydä kolmivuorotyössä ja kai jotekuten hoitaa perhettäkin(4 lasta).Nyt tuntuu,että päivä on ohi samantien.Onneksi nyt saa mennä omaan tahtiinsa,kun yksin asuu.

    Äänestä

  • Keskustelu on näköjään jatkunut. Hyvä niin.
    Aloituksesi oli vähän provo, mutta olet pehmennellyt sitä sopivasti, jopa niin, että päätin vielä vastata sinulle. Ehkä lienen se vihonviimeinen pilkunviilaaja, joka tarttuu jokaiseen koukkuun. Sorry.
    JOS olisit esitellyt itsesi hieman paremmin ja ottanut mainitsemiasi ominaisuuksia omalle kontollesi, olisin vastannut hieman toisin.
    Kaikki me vanhenemme.

    Äänestä

Tietenkin elämä alkaa tuntua tylsältä, jos on perustanut elämänsä nuoruuden viehätykseen ja voimaan. Mutta pitää perustaa elämä uskolle Jeesukseen, sillä se kestää. Silloin elämä vain paranee, mitä vanhemmaksi tulee.

Vanhurskaan polku kirkastumistaan kirkastuu aina sydänpäivään asti! Noin sanoo Raamattu.

Äänestä
  • Älä tuputa! Uskonto-palstalla voi "tuputtaa" niin paljon kuin haluaa.

    Ei minun elämäni ole huonoa, eikä tylsää. Mutta ehdottomasti en elämääni tarvitse Sinun enkä kenenkään muunkaan jumalia. Kiitos vaan!

    Äänestä

Se jotenkin harmittaa kun joku viisvuotta nuorempi hakkaa vertaukuvallisesti kyynärpäällä kylkeen ja syrjii ikärasistisilla perusteilla. Olen jättänyt jotakin vapaehtoista sen takia muille vaikka olisin hyvinkin pystynyt. Itse kyllä lenkkeilen, hiihdän, pyöräilen ja niin edelleen, terveys on aivan ok. vielä. Hidastunut olen, ohimot harmaantuu ja silmälaseja pitää käyttää mutta ne kuuluu normaalisti ikääntymiseen. Siitä olen varma että kaikki ikääntyy samanverran, nuoremmat ja vanhemmat, se on niin tasapuolista tuo aika.

Äänestä

Montako tuhatta vaivaa sinulla jo onkaan, jos joka päivä tulee uusi vaiva. Olet siis ilmeisesti luulotautinen.
Olisit mielissäsi, kun lapsesi ovat päässeet hoivistasi maailmalle. Kamalampaa se olisi jos he edelleen kotona nyhjäisivät. Sitä minä eniten ihmettelen että se vaimosi on vielä pysynyt samassa huushollissa, sairashan hän olisi jos ei sinulle nalkuttaisi.
Mene saunaan, pese itsesi, käy kaupassa ostamassa uudet vaatteet, ja kutsu taloon ammattikorjaajat. Lakkaa tupakoimasta ja juopottelemasta, niin sen jälkeen taatusti potenssisikin paranee. Jos ei parane, niin käy lääkärillä ja pyydä Viagra-resepti. Lakkaa pihtaamasta niin rahallisesti kuin älyllisestikin, muuten oikeasti olet siellä hautausmaalla.
Sillä kaikki tuo tilanteesi on itseaiheutettua.

Äänestä
  • Taitaa olla niin, että pahin vaivani on kirjallinen ilmaisu. Toin esille muutamia asioita ja osittain pilke silmäkulmassa kirjoitin, eli alustin asioita, jos joku saisi inspiraation niistä kirjoittaa. En todellakaan ole näin pessimistinen ja kysyin miten muut kokevat ikääntymisensä ja toivottavasti aloituskirjoittajaa ei enää sotketa mielipiteisiin.

    Äänestä

  • old_profile_89769 kirjoitti:

    Taitaa olla niin, että pahin vaivani on kirjallinen ilmaisu. Toin esille muutamia asioita ja osittain pilke silmäkulmassa kirjoitin, eli alustin asioita, jos joku saisi inspiraation niistä kirjoittaa. En todellakaan ole näin pessimistinen ja kysyin miten muut kokevat ikääntymisensä ja toivottavasti aloituskirjoittajaa ei enää sotketa mielipiteisiin.

    Todellakin, alustuksesi oli ankeaa. Jos sinun silmänpilke on tuollaista, niin ei voi mitään. Se ei todellakaan inspiroi minun silmänpilkettäni. Saan myös sanoa mielipiteeni. Tasa-arvo molemmille.

    Äänestä

  • surkeaa kirjoitti:

    Todellakin, alustuksesi oli ankeaa. Jos sinun silmänpilke on tuollaista, niin ei voi mitään. Se ei todellakaan inspiroi minun silmänpilkettäni. Saan myös sanoa mielipiteeni. Tasa-arvo molemmille.

    Tiedustelin lähinnä aloitus viestissäni miten muut kokevat ikääntymisensä ja keinoja niiden ehkäisyyn, myös sinun, mutta ei voi mitään, jos ymmärrys ja huumorintaju ei kaikilla pelaa, vaan aletaan puhumaan asian vierestä suu vaahdossa. Myönnän kirjallisen ilmaisun puutteen ja olisin voinut muotoilla toisin, ettei olisi muodostunut käsitystä, että itsestäni kirjoitan tosissani.

    Hyvää illanjatkoa ja tasa-arvon nimissä kirjoittele kaikessa rauhassa, mutta mielellään siitä mistä on kysymys.

    Äänestä

  • old_profile_89769 kirjoitti:

    Taitaa olla niin, että pahin vaivani on kirjallinen ilmaisu. Toin esille muutamia asioita ja osittain pilke silmäkulmassa kirjoitin, eli alustin asioita, jos joku saisi inspiraation niistä kirjoittaa. En todellakaan ole näin pessimistinen ja kysyin miten muut kokevat ikääntymisensä ja toivottavasti aloituskirjoittajaa ei enää sotketa mielipiteisiin.

    Hyvä oli alustuksesi. Pakko myöntää että joskus tulee joitakin ajatukisasi mieleen. Ihan pikkusen, ei joka päivä voi olla kaikki hyvin. Väkisellä tulee ajateltua vähän pessimisesti, JOSKUS.

    Pilke silmäkulmassa pitää olla kyllä kaikilla vähän yli 50:llä.
    Kevättä kohti menemme, aurinkokin rupeaa paistamaan!

    Äänestä

varttunut, ikääntynyt, seniori, vanhus, tässä muutama nimitys ihmisistä, jotka eivät ole nuoria. Sairaudet ja muut vaivat ovat yksilöllisiä, jotkut voivat mainiosti, toiset kipuilevat ja olo on kurja. Ei ole yhtä selitteistä vastausta, elämän tavat ja monet asiat vaikuttaa meidän olotilaamme. Ohjelmassa 45 min kerrotiin lapsista, joilla ei ollut tuntoaistia laisinkaan, se ohjelman perusteella sanon, että olemme kuitenkin suht' hyvässä olotilassa, kun tunto aistimme toimii. Jokaisella meistä on oma kipukynnys, jota ei voi verrata toisen vaivoihin, eikä myöskään vähätellä. Mielellään ihminen kertoo vaivoistaan ja itsestään, koska jokainen on itselleen se ainut kertainen olento ja omaa parastaan jokainen haluaa, vaikka ei aina ymmärräkään. Täälläkin kerrotaan kivuista, jotka monet johtuvat henkisestä pahoinvoinnista, silloin joku paikka reistaa, mutta ihminen ei ymmärrä mistä se johtuu. Hoh tulipa pitkä sepustus ja lisää....missä nyt on voivottelijat?

Äänestä

paremmin kuin 40-kymppisenä.Ei mitään vaivoja:)
Työelämässäkin kaikki hyvin.Vihdoinkin voi ajatella myöskin itseään ja sitä mitä elämältään haluaa.
Huumoria hattuun vaan:)

Äänestä

Olen usein ihmetellyt, mikä kumman rajapyykki se 50 vuotta on. Ei se ole mitään. Itse alan olla jo kohta 60-vuotias, mutta viidenkympin jälkeen ovat olleet parhaat ja antoisimmat vuoteni. Ennen viittäkymppiä luulin, että elämä alkaa neljästäkymmenestä vuodesta, ja totta se onkin, mutta viidestäkymmenestä alkavat elämäntäyteisimmät vuodet.

Äänestä
  • Hyvin säilyneitä ikääntyviäkin löytyy ja olisi mielenkiintoista kuulla kokemuksia niiltä henkilöiltä,eli mitkä on ollut ne lääkkeet, että terveenä ja laadukasta elämää on saannut viettää.

    Äänestä

  • old_profile_89769 kirjoitti:

    Hyvin säilyneitä ikääntyviäkin löytyy ja olisi mielenkiintoista kuulla kokemuksia niiltä henkilöiltä,eli mitkä on ollut ne lääkkeet, että terveenä ja laadukasta elämää on saannut viettää.

    Pitää koputtaa puuta ennen kuin kirjoittaa sanaakaan.

    Olen pärjännyt vielä tähän ikään mennessä täysin ilman lääkkeitä.

    Liikun paljon ulkona ja nukun hyvin. Elän tasaista elämää. En pode enää sydänsuruja.

    Se mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle. Muiden ihmisten mielestä tärvään elämäni hukkaan.
    Ulkonäköni "hyvät lihat" menevät hukkaan yksin eläessä. Tässäkin iässä pitäisi aina olla juhlimassa. Kotielämä on hukkaan heitettyä aikaa.

    Hautausmailla viihdyin paljon nuoruudessani. Siellä oli niin rauhallista ja kaunista.

    Sukulaisten haudat ovat satojen kilometrien päässä.

    Minulla on enää vähän maallista mammonaa, josta pitää huolta. Kaikki meni avioerossa. Vuosia myöhemmin olen ollut helpottunut. Tulihan tehtyä kunnolla elämässään väli-inventaario. Samassa rysäyksessä sain selvitettyä kaikki painolastit pois.

    Toivoa sopii, että parhaat vuoteni alkavat nyt.
    Olen täysin valmis kolmanteen näytökseen.

    Kävin vähän aikaa sitten kuuntelemassa Jane Fondaa kirjakaupassa. Hän puhui elämän kolmannesta ja tärkeimmästä näytöksestä. Jane on nyt 68-vuotias ja erittäin pirtsakka nainen.

    Ei ulkonäkö ole minulle enää tärkeää. Pääasia on, että on hyvä olla. Jaksaa tehdä työnsä kunnolla eikä ole illalla ihan sippi.

    Katsoin äsken Salatut elämät ohjelmaa. Johanna Raunio oli siinä melko uhkea viisikymppinen nainen.

    Vaikka häntä kovasti ihaillaan, niin kovin hänenkin olemus on jo kankea. En ollut tuntea Kuju Hyttistä. Hän on vetänyt väriä hiuksiinsa.
    Takavuosien harmaa parta ja siivoton tukka on poissa. Toivottavasti Kuju palaa omaan hiusväriin. Sopii paljon paremmin ikääntyneisiin piirteisiin.

    Tässä näitä ajatuksia. Tuskin näistä kukaan tykkää.

    Äänestä

  • 50+ lääkkeet kirjoitti:

    Pitää koputtaa puuta ennen kuin kirjoittaa sanaakaan.

    Olen pärjännyt vielä tähän ikään mennessä täysin ilman lääkkeitä.

    Liikun paljon ulkona ja nukun hyvin. Elän tasaista elämää. En pode enää sydänsuruja.

    Se mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle. Muiden ihmisten mielestä tärvään elämäni hukkaan.
    Ulkonäköni "hyvät lihat" menevät hukkaan yksin eläessä. Tässäkin iässä pitäisi aina olla juhlimassa. Kotielämä on hukkaan heitettyä aikaa.

    Hautausmailla viihdyin paljon nuoruudessani. Siellä oli niin rauhallista ja kaunista.

    Sukulaisten haudat ovat satojen kilometrien päässä.

    Minulla on enää vähän maallista mammonaa, josta pitää huolta. Kaikki meni avioerossa. Vuosia myöhemmin olen ollut helpottunut. Tulihan tehtyä kunnolla elämässään väli-inventaario. Samassa rysäyksessä sain selvitettyä kaikki painolastit pois.

    Toivoa sopii, että parhaat vuoteni alkavat nyt.
    Olen täysin valmis kolmanteen näytökseen.

    Kävin vähän aikaa sitten kuuntelemassa Jane Fondaa kirjakaupassa. Hän puhui elämän kolmannesta ja tärkeimmästä näytöksestä. Jane on nyt 68-vuotias ja erittäin pirtsakka nainen.

    Ei ulkonäkö ole minulle enää tärkeää. Pääasia on, että on hyvä olla. Jaksaa tehdä työnsä kunnolla eikä ole illalla ihan sippi.

    Katsoin äsken Salatut elämät ohjelmaa. Johanna Raunio oli siinä melko uhkea viisikymppinen nainen.

    Vaikka häntä kovasti ihaillaan, niin kovin hänenkin olemus on jo kankea. En ollut tuntea Kuju Hyttistä. Hän on vetänyt väriä hiuksiinsa.
    Takavuosien harmaa parta ja siivoton tukka on poissa. Toivottavasti Kuju palaa omaan hiusväriin. Sopii paljon paremmin ikääntyneisiin piirteisiin.

    Tässä näitä ajatuksia. Tuskin näistä kukaan tykkää.

    monta asiaa voin allekirjoittaa,mita sinakin.

    Olen pärjännyt vielä tähän ikään mennessä täysin ilman lääkkeitä.

    Liikun paljon ulkona ja nukun hyvin. Elän tasaista elämää. En pode enää sydänsuruja. jopa tuokin--Hautausmailla viihdyin paljon nuoruudessani. Siellä oli niin rauhallista ja kaunista.
    sinulla on varmaan 'silmaa' luonnonkauneudelle?
    elaketta minakin odottelen,etta paasisi viettamaan niita 'arvo' vuosia.hyvien harrastusten parissa.minulle-luonto-metsastys-kalastus-samoaminen.ehka myos lapsuusvuosien harrastus,perhosten ja hyonteisten kerays,ovat niita....terv.l-h...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mettäläinen kirjoitti:

Terveys pettää, ei päivää ilman uutta vikaa/ kolotusta, fyysinen/psyykkinen puoli laskusuunnassa ja lääkärien hyvin tuntema henkilö, välttämätön paha työelämässä, lapset aikuisia tai kotoa lähteneet, seksi elämä kuihtunut, mökki lahoo samaan tahtiin, kuin isäntä, nuoret naureskelee tyhmyydelle tai hitaudelle, pinttyneet tavat, samat iänikuiset vaatteet päällä, pihtari, ryppyjä naama täysi, kiukkuinen nariseva, saamaton, ei mitään uusia harrasteita, alkoholisoitunut, tupakan saastuttama, nalkuttava muija seurana, hautausmaat harrasteena, yms.

Ehkä kirjoitukseni on hieman kriittisesti kuvailtu vanhuuden nuoruudesta, mutta olisi mielenkiintoista kuulla päälle 50 mielipiteitä siitä, miten muut kokevat ikääntymisen ja keinoja miten kukakin hoitaa itseään ja mielenterveyttään.

Sana on vapaa t. Mettäläinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu