Mikä olisi sopiva lintulaji elelemään lämmitetyssä navetassa? Jättimäinen häkki niille olisi, navetan lämpötila on tuommoiset 5 astetta. Mikä siis soveltuisi (ei kanoja...)
Pienet linnut kiinnostavat eniten. Pärjäisikö esim. seeprapeippo?
Mikä lintulaji
7
827
Vastaukset
- Töötti
Ei pärjää mikään papukaijakaan tuommoisessa, saatika sitten peipot. Kaikki peipot tarvitsevat vähintään 20-25 astetta. Kanat, hanhet, fasaanit jne. ovat ehkäpä ainoita jotka noissa lämpötiloissa pärjäävät.
Ja mitä ideaa olisi pistää seeprapeippo tms. muu 'koristelintu'/lemmikkilintu navettaan? Olisi sitä varmaan joskus kiva katsellakin?- alkuperäin.
No ei peippoja sitten...
Navettaan siksi, että olen aika paljon siellä, eikä siellä mitään lehmiä ole, vaan kaksi lemmikkilammasta.
Ehkä joku kyyhkylaji, eikös niitäkin ole vaikka kuinka paljon erilaisia... - pärjää
alkuperäin. kirjoitti:
No ei peippoja sitten...
Navettaan siksi, että olen aika paljon siellä, eikä siellä mitään lehmiä ole, vaan kaksi lemmikkilammasta.
Ehkä joku kyyhkylaji, eikös niitäkin ole vaikka kuinka paljon erilaisia...riikinkukko kyyhky pärjää varmasti, käy kattomassa papukaija netistä, ainakin googlella löytyy
- ...
pärjää kirjoitti:
riikinkukko kyyhky pärjää varmasti, käy kattomassa papukaija netistä, ainakin googlella löytyy
Riikinkukkokyyhkyn lisäksi löytyy niitä rotukyyhkyjä aika liuta(rotujen jalostus alkanut jo 2000 vuotta sitten), jotka noissa olosuhteissa pärjäävät mainiosti..ihan lämmittämättömissä tiloissakin talvisin. Tulee kuitenkin muistaa, että vaikka kylmää sietävät niin veto on sitten pahasta. Veden jatkuva saanti on myös tärkeätä sillä kyyhkyt juovat paljon.
Kesäisin kyyhkyjä voi sitten pitää vapaana pihalla tai isossa tarhassa jos niin haluaa. Komeata katseltavaa ovat viestikyyhkyt, jotka ovatkin sitten kunnon lentäjiä verrattuna onnettomiin riikinkukkokyyhkyihin.
http://www.viestikyyhky.fi/
- -M-
Kanarialinnut viihtyvät vähän viileämässä kuin nuo eksoottisemmat loistopeipot, mutta kyllä niillekin talvella vähintään joku 10-15 astetta saisi lämpöä olla.
Isommat kyyhkyt tuolla tosiaan saattaisi mennä jossei kanat tai ankat kiinnosta.
Valaistus kannatta myös miettiä, navetat ovat usein aika hämäriä lintujen kannalta.- ...
eikös nekin pärjäis? Vissiin joo.. Ne on mun mielestä ainakin söpöjä..=) Ja pieniä..
- hyvääpäivää
... kirjoitti:
eikös nekin pärjäis? Vissiin joo.. Ne on mun mielestä ainakin söpöjä..=) Ja pieniä..
Ja ne haisee, suosittelen riikkareita sulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad831332- 50959
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että368791- 142749
- 55689
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän121684- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594