Millaset kesärenkaat kannattaa laittaa -99 malliseen mondeoon? Osa renkaista on varmaan sellasia et toisissa autoissa toimii ja toisissa ei niin hyvin. Eli, laittakaa tuleen kokemuksia millaset on hyvät kesänakit, hiljaset jne..?
Ajattelin laitaa ton kokoset 205\55\16.
Ajattelin laitaa ton kokoset 205\55\16.
Vastaukset 7
Vanhimmat
____
99.iin oli jo 15" limput. Eli tommoset 185/65r15 ois sopivat.
195/60 nokia-laiset nhr tai jotain sinne päin,rekisteriotteen mukaan tohon malliin ei leveempiä saa laittaa
Ihan hyvä koko, itse asiassa gt-mallissa noi oli vakiona, mikään kivireki autosta ei näin maltillisella koon suurentamisella todellakaan tule.
Itselläni V6 Mondeossa just tuon kokoiset renkaat, ihan hyvät ajaa. Tosin ovat sen verran leveät että kannattaa valita joku hiljainen rengas, omat goodyearit ovat ihmeen äänekkäät.
Minä laitoin kans tuohon omaani vastaavat nakit ja samalla uudet kiekot. Aiheeseen liittyen kysyisin miten teillä menee takarengas lähelle pyörän kaarta? Eli miten iso väli renkaan ja kaaren väliin jää? Kun tuossa tuntuu että sitä saa melkein varoa heitossa. Autoa ei ole madallettu ja et on 38 (eikös se ole kohdallaan?) Niin ikään katsastuksessa ei jousitusta moitittu, joten ei se senkään löysyydestä johtune. Auto on siis 2,0 -94 farkku mondeo
_______________________________________________