Os X windowsin tilalle?

Eli mites on onko normaaliin windows käyttöjärjestelmään mahdollista laittaa os X:ää?
Eikös kuitenkin kummissakin koneissa ole samat komponentit vai onko mac koneet myös komponenteilta erilaisia?
81094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ole mahdollista!

Äänestä

Jos on samat komponentit kuin jossain Mac-mallissa. Eli kyllä onnistuu, mutta kun ei ole kuitenkaan samat komponentit, niin ajureita ei ole. Eli käytännössä ei toimi.

Äänestä

Tarkoitat varmaan voiko PC:llä ajaa OS X:ää.

Macille on saatavilla PC-rautaemulaattoreita, ja käsittääkseni myös päinvastaiseen tilanteeseen löytyy emulaattoreita. Ja kun "rautaa" emuloidaan, niin softa ei enää "tiedä" pyöriikö se oikeassa raudassa vai emuloidussa raudassa.

Emuloitu rauta on vaan hitaampi kuin oikea rauta.

Äänestä

Onnistuu Intel versio MacOS X:stä. PC-komponenttien on oltava täysin yhteensopivia, että osx toimii moitteetta.

- Intelin emolevy D915 tai D945 piirisarjalla
- integroitu näytönohjain GMA900 tai GMA950 on paras
- Pentium 4 tason prossu, jossa SSE3 käskykanta.

Näytönohjain riippuu siis mikä piirisarja emossa on 915 tai 945 (GMA900/GMA950)

Ja jos ostat jostain MacOS X DVD levyn, niin se ei asennu Puucee koneeseesi vaan pitää olla patchattu DVD image joka poltetaan DVD -R levylle ja sitten asennetaan tältä levyltä koneeseen.

Näillä osilla saa osx:n toimimaan täysin omgelmitta. Ainaskin itellä toimii ;)

Äänestä
  • tuota juttua.

    Äänestä

  • iMac G3 kirjoitti:

    tuota juttua.

    Juuri oikeanlaisen PC:n löytäminen voi olla hieman hankalaa ja käyttöjärjestelmäpäivityksetkin ovat melko ikäviä ja ne saa toimimaan vasta jälkikäteen (jos saa), joten joka pojan hommaa tuo ei ihan ole.

    Äänestä

  • iMac G3 kirjoitti:

    tuota juttua.

    Juuri tällähetkelläkin surffailen MacOS X 10.4.3 käyttöjärjestelmällä mulla on tuommoinen PC kuten kuvasinkin. Lisäksi olen asentanut tähän Photoshop CS kuvankäsittelyohjelman ja MS Office 2004:sen muut ohjelmat mitkä tulee osx:n mukana. Hyvin toimii :)

    Äänestä

  • Jortsu kirjoitti:

    Juuri oikeanlaisen PC:n löytäminen voi olla hieman hankalaa ja käyttöjärjestelmäpäivityksetkin ovat melko ikäviä ja ne saa toimimaan vasta jälkikäteen (jos saa), joten joka pojan hommaa tuo ei ihan ole.

    Että nuo päivitykset ovat hankalampi homma. Mulla on myös 10.4.5 versio tuossa DVD Imagena, mutta sitä ei kehtaa nyt heti asentaa, kun menis kaikki asennukset uusiksi. Eli tuo päivityspuoli on toki hankalampaa. Mutta on tämä silti 100 kertaa miellyttävämpi kuin Windows XP =)

    Mutta kun ei ole vielä vara hankkia aitoa Macciä, niin kyllä tämä tutustumisena järjestelmään menee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko mahdollista kirjoitti:

Eli mites on onko normaaliin windows käyttöjärjestelmään mahdollista laittaa os X:ää?
Eikös kuitenkin kummissakin koneissa ole samat komponentit vai onko mac koneet myös komponenteilta erilaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu