Mitä tulisi ottaa huomioon, näin talvella huovan laitossa jään päälle rantaan. Tietenkin hiekka päälle. Minkä verran olette laittaneet kangasta limittäin. Kankaita tulee kaksi vierekkäin, 5x10m paloja. Teillä jolla on kokemusta kyseisestä hommasta, niin ottaisin neuvoja mielelään vastaan
Rannan kunnostus
polskuttelija
71845
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oikein riittää kunnon rantaan.
Ne pitäisi kiinnittää rantaan kiinni ja limittäisin ainakin metrin verran että pysyisivät.
Pian 10m jälkeen ranta äkkisyvenee, isompaa ei pystyne laittamaan, leveyteen tulee kuitenkin n20
Tarkoitus olis ommella kappaleet yhteen.
Olen kuullut että moni on laittanut hangen päälle vaan kankaan ja hiekan. Olisko sitä mitään keinoa talvella laittaa kangasta kiinni. Mitä ongelmia pienuus tuopi esiin, sekä mitä muita ongelmia on laittamisen jälkeen tullut esiin? Voisko ne ehkäistä etukäteen?
Kertokaa nyt hieman enemmän kokemuksianne, koska moni on kyseisellä tavalla rannan kunnostanut.
Laitoin kankaan ja hiekan kesällä. En oikein jaksa uskoa talvella laiton helppouteen varsinkin viettävässä rannassa. Kangas rullalle rannan suuntaisesti. Muutamalla kepillä kiinni vesirajan yläpuolelle. Jos kankaita tulee useampia, limitys 50-100 cm. Sitten rullaa auki pikkuhiljaa ja hiekkaa päälle. Tällä tavalla kangas aukeaa juuri oikean määrän kerrallaan ja muotoutuu pohjan muotojen mukaan. Jos laittaa jään päältä, niin ei ole mitään takuuta miten kangas painuu pohjaan hiekan painosta.
Sinun tyyli kuullostaa parhaalta.
Paljonko panit hiekan paksuutta? Onko jo ollut monta vuotta eli kuinka on hiekkaranta kestänyt?
Itsellä sama sirkus edessä tänä kesänä....
Tämä aihe ei tunnu saavan oikein keskustelua,vaikka rantoja on kunnostettu paljon. Onko sitten jokainen tehnyt työn mututuntumalla, eikä neuvoja voi antaa. Keneltä homma on onnistunut keneltä ei.
Ainahan kaikessa on parantamisen varaa,virheistä oppii.Tässä olisi hyvät tilaisuus keskustella sellaisten kanssa joilla on omakohtasia kokemuksia, eikä mututuntumaa. Moni vois säästää rahaa ja mielenharmia.
Onko esim. alusta hiekkoineen siirtynyt pois paikoiltaan jäitten lähdön aikaan?
...osta halvat kiinalaiset huopatossut honkkarista, tulevat huomattavasti halvemmaksi polskutella.