Kysymys kielipolitiikka palstalta

Parilasta

Tällainen kysymys esitettiin kielipolitiikka-palstalla. Voisiko joku SuoLi:n jäsen kommentoida?

"Mitä mieltä SuoLi on maahanmuutajista, erityisesti musliimeista ja somaaleista? Heidän kulttuurihan eroaa hirveästi suomalaisesta ja sen vuoksi heillä voi olla todella vaikeata sopeutua. (muutamissa ryhmissä työttömyys jopa yli 70%")

Pitäisikö työnantaja antaa musliimien rukoilla 5 kertaa päivässä? Pitäisikö valtio myös pystyttää moskejoita? Saisiko musliimit pitää kuukauden vapaata Ramadanin aikana?

Ruotsissa on mennyt niin pitkälle että perinteisiä koulun päättäjäisiä kirkossa ei enää saa pitää koska tämä on luokkaus musliimeja kohtaan. Olen myös kuullut että ruotsin koulussa ei saa enää opettaa ruotsin kansallislauluakaan.

Suomenruotsalaisuus ei voi olla uhka suomen kulttuuria kohtaan koska se on aina ollut osa sitä. Sen sijaan muslimien kova kasvu (30 vuoden kuluttua europan suurin uskonto!) voi todella muuttaa suomen kulttuuria. Saa nähdä milloin perinteiset kristilliset pyhäpäivät (joulu, pääsiäinen ym) vaihtuvat muslimilaisiin pyhäpäiviin (Ramadan ym)."

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000015422685

1

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vokkie

      siis tämä viestihän oli tarkoitettu Suomalaisuuden liitolle, joten tämä ei kuulu roolipeli painotteiselle palstalle :-) ilmeisesti viestin replyttäjä tämän tiesikin, mutta halusi kettuilla viestin kirjoittajalle.

      Epätietoisille:
      Siis tässä tapauksessa EI tarkoiteta suomen liveroolipelaajat (suoli ry) yhdistystä.

      -Vokkie-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      122
      5968
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      528
      2059
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      26
      1366
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1263
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1123
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1015
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      931
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      915
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      914
    Aihe