Hiiopit

Veneilijä

Olisi mukava lukea tällä palstalla juttua kuorma-autoalustaisista nostureista eli "hiiopeista". Merkki HIAB taitaa olla tuon vanhan lempinimen takana. Merkkejä on markkinoilla varmaan enemmältikin - silmiini ovat sattuneet ainakin Effer, Fassi, Ferrari ja Palfinger.

Pienemmillä nostureilla ilmeisesti nostellaan kuormalavoja tai vastaavia yksiköitä auton kyytiin ja sieltä pois. Entäpäs isoilla? Syksyisin ja keväisin sellaisia työllistävät ainakin veneiden nostot. Rakennustyömaiden viipaleparakkeja näkee myös nostettavan tällaisella kalustolla. Pelit ovat nykyisin jo varsin järeitä: olen bongaillut venesatamissa 50-80 tonnimetrin nostureita.

Muita merkkejä? Kehukaa omianne! Missä muualla esiintyy isoille nostureille työmaita kuin veneiden ja parakkien nostoissa ja siirroissa? Löytyykö Suomesta tänään vieläkin suurempia kuin 80-tonnimetrisiä? Minkä autovalmistajan kalusto sopii parhaiten alustaksi ja miksi? Tukkirekkojen kourakuormaimet mahtuvat varmaan käsiteltäväksi samassa yhteydessä - miten järeitä sellaiset ovat tonnimetreinä laskettuna? Onko tiedossa nostoissa sattuneita kaatumisia tai vastaavia onnettomuuksia? Kaikki asiaa sivuava kiinnostaa, pankaahan hiioppiväki näppikset naksumaan!

3

1110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.Kesseli

      Hiab on aivan oikeasti nosturi merkki eikä lempinimi,tai on se kyllä toisaalta sitäkin johtuen siitä kun se oli ennen vanhaa niin yleinen nosturi.Nykyään ei puutavara nostureita ole sillä nimellä.Viesti sisälsi paljon kysymyksiä jotka jätän viisaampien vastattavaksi,itsellä vain kokemuksia puutavara nostureista v-75 alkaen,jonkun merkin voin loppuun luetella sieltä yleisimmästä päästä:Loglift,Forester,Jonsered.ym....nuo ylivoimaisesti 3 yleisintä

    • ANR

      ei nostoteholla kauhea iso merkitys kunhan kourallisen kuitua nostaa, enemmän merkitystä on nopeudella ja nöyrällä käytöksellä, nosturin pitää "istua käteen" ja toimia kuin ajatus.
      Loglift on hyvä ja helppo omaksua,liikkeet rauhallisempia mutta silti nopeita.
      Forester on äkkinäisempi liikkeissään, jostunee lohkosta(merkkivika).
      lisää tietoja tehoista ja ulottuvuuksista www.loglift.fi

    • olisolis

      olisi todellakin mukava

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe