Kertokaa Lammin rakentajat, millä kertoimella teidän talonne toteutui. Meidän talopaketti tarjous on 81000. Kerronko 4, vai riittääkö 3 vai peräti 5??
Millä kerrotaan
lammi
115627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ostin ikkunapaketin ja talon lopulliseksi hinnaksi tuli 30xikkunapaketin hinta. Voi laskea myös ovipaketin kertoimella. Ovipaketin kerroin on 120.
Talopaketti kerroin voi olla mitä tahansa väliltä 1,1-10 riippuen paketin sisällöstä ja valmiusasteesta. Mikä se sinulla olisi?
Näin se asia todellakin on. Ei näillä paljon puhutuilla kertoimilla ole minkäänlaista virkaa arvioitaessa kokonaiskustannuksia. Parempi olisi lähteä tekemään arviota vaikka huoneisto/kokonaisneliöiden pohjalta.
Meillä muuten talopakettikerroin on tällä hetkellä n.14. Ikkunapakettikerroin 28, mutta talo on vielä hieman kesken, joten tuo ikkunapakettikerroin 30 on ilmeisesti melko luotettava :).
tuon ikkunapakettikertoimen mukaan tulee liian kalliiksi. Mutta yritän naisen logiikalla ajatella, että sen, minkä maksaa isoista ikkunoista, säästää harkkojen menekistä, hih!
on 4.8 kuitilla.
viidellä kertominen riittäisi! Ostimme Lammilta kivet, ikkunat ja katon. Mutta paljon riippuu myös maatöiden hinnasta. Minkäkokoisen talon sait 81.000 eurolla?
sillä rahalla saatiin, 2 auton katos.
6-8 jos "paketissa" on mukana harkot, ontelolaatat, kattoristikot, ja muu tarpeellinen katon puutavara ja katon pinnoite, ikkunat ja alkaen hinnat ovet, joita et kuitenkaan ota.
Toisaalta tunnen kaverin, jonka kivipaketti maksoi saman kuin sinun mainitsemasi ja kokonais budjetti talon osalle oli 700k€, eikä riittänyt sekään.
Isäntä hoisi siivoukset, tavaran hankinnat ja urakooiden kilpailutukset, mutta ei tehnyt rakennustöitä.
Omassa talossani paketti tarjoukset olivat luokkaa 55-60k€ ja rahaa meni (on mennyt kahdessa vuodessa joka nyt on rakennettu) 350k€. En kuitenkaan ottanut tuollaista pakettia vaan ostin pelkät harkot. Niissä paketeissa se olet kuitenkin lopulta sinä, joka laskee menekkejä ja tilaa tavarat toimittajilta jne. Tätä se myyjä ei varmaan muistanut kertoa.
Niin juu ja se paketin hintakin muuttuu matkan varrella jos myyjä on laskenut pienemmän tavara menekin kuin toteutuva.
Kerroin 7.
Mutta se sisältää sitten jo pihatyöt, tontit yms kaikkineen.
Kerroin 5 tai 6 lienee lähempänä ilman tonttia yms.
Ei asiaa voi noin päin ajatella. Talo maksaa sen mitä se maksaa ja talopaketin osuus on mitä on. Kerroin voi olla jotain kahden ja kahdeksan välillä tapauksesta riippuen.
oli puolitoistakertaiset hinnanerot ja jos "talopaketti"myyjä ei olisi kysynyt nyt valitsemaamme pystyttäjää, olisi omilla kontakteillamme saamamme tarjoukset olleet aika lailla hinnakkaita. Tietysti rungon pystytys on vain yksi osa valmiin talon kokonaiskustannuksista, mutta aika merkittävä yksittäinen kuluerä kuitenkin. Kaverillamme sähkötarjousten hinnanero oli niin suuri, että kallein oli kaksi kertaa halvimman suuruinen, eli jos joka asiassa käy huono tsäkä ja kysyy kalleimmilta, niin aika paljon lisäkulungia tulee. Onnistuneilla urakoitsijavalinnoilla taas voi säästää montakymmentä tuhatta euroa.
Tuossa "kerroin ajattelussa" mättää eniten se että mitä vähemmän pakettiin kuuluu tavaraa, sitä enemmän sitä pitää hankkia muualta ja sitä suuremmaksi "kerroin" muodostuu.
Paketin hinnallahan ei ole loppujen lopuksi mitään tekemistä talon hinnan kanssa.