Pentupulmia.

Meille tuli viime viikonloppuna pieni suomenlapinkoiran pentu. Onko normaalia, että pentu puree ihan mielettömästi ja aika kovaa. Siis ihan koko ajan pikkumies on kädessä/jalassa/housuissa/paidan helmassa kiinni. Tiedän kyllä, että pennut näykkivät, mutta että noin suurissa määrin.
Mitä isäntäväki voisi tehdä, että tuo pureminen loppuu? Nyt ovat hyvät neuvot kalliit.
7715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On ihan normaalia että pentu puree. Mulla oli kädet aivan naarmuilla kokoajan silloin kun pentuni oli pieni. Mutta usko tai älä, se loppuu ajan myötä. Kannattaa ostaa pennulle joko oikeita tai kumisia luita ja antaa aina luu suuhun kun se puree kädestä. Myös huomiotta jättäminen toimii ainakin joillakin. Luunappeja tms. en kyllä suosittele, vaikka jotkut niitäkin käyttävät. Mutta pureminen on pennun leikkiä ja kuuluu olennaisena pennun kehitykseen ja myös pennun ikeniä voi kutittaa, jolloin pureminen yleensä vaan kiihtyy =) Eli kärsivällisyyttä, pentuaika on tosi lyhyt loppujenlopuksi =)

Äänestä
  • Lisään tuohon edelliseen vielä, että yleensä pureminen loppuu viimeistään siinävaiheessa
    kun hampaat vaihtuu.

    Äänestä

on kova pureskelemaan pentuna. Olen saanut sen kuriin nappaamalla pentua alaleuasta ja vääntämällä ihan vähän niin, että pentu vingahtaa ja samalla "ei!´". Toinen vaihtoehto on puristaa kuonosta. Tuon opin pentujen emoilta. Meillä käsien ym. pureskelu on loppunut nopeasti.

Äänestä

kokeilisin sitruunasuhketta kuonolle vaikka kukkienkastelusuihkupullosta, niin on epämiellyttävä kokemus tai joku muu epämiellyttävä kokemus joka yhdistetään puremisen hetkellä, jotta pentu muistaa sen seuraavan kerran.

Äänestä

Varmasti suurimmaksi osaksi ihan vaan tyypillisiä pennun "ilkeyksiä" eli ei vaan ymmärrä miksei se saa purra ihmisiä kun on tottunut pureksimaan sisarustensa kans leikillään.
Sille pitää vaan näyttää kunnolla ettei sitä saa tehdä,ainaki se on hyvä tapa että "alistat" pennun eli käännät sen selälleen (voit vielä lisäksi ärähtää niinku sen emo tekis:) ja pidät siinä niin kauan että lopettaa "venkoilun" ja huomaa kuka on pomo,tuskin tarvii montaa kertaa tehä kun jo ymmärtää lopettaa puremisen tai ainaki vähentää sitä...

Äänestä

aina kiellon jälkeen KEHUA kun pentu tekee oikein. Tätä ei monikaan muista sanoa palstalla.....

Äänestä

Pentulaatikossa pennuthan leikkivät keskenään ja tulevat purreeksi toisiaan. Kun leikki menee liian rajuksi, purtu osapuoli ilmoittaa rajan ylittämisestä vingahtamisella ja leikin lopettamisella hetkeksi.

Vastaava käyttäytyminen toimii myös ihmisillä, eli jos pentu puree, kiljahdetaan ja lopetetaan toiminta koiran kanssa vähäksi aikaa. Pienen paussin jälkeen voi taas jatkaa leikkiä. Meillä tämä ainakin toimi. Ja siinä vaiheessa kun uskalsimme olettaa, että pentu tietää sanan EI, niin silloin aloimme oikeasti kieltää. Ja tosiaan hirveästi kehuja heti, kun koira lopettaa puremisen. Silloin koira tietää toimineensa oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pennun omistaja kirjoitti:

Meille tuli viime viikonloppuna pieni suomenlapinkoiran pentu. Onko normaalia, että pentu puree ihan mielettömästi ja aika kovaa. Siis ihan koko ajan pikkumies on kädessä/jalassa/housuissa/paidan helmassa kiinni. Tiedän kyllä, että pennut näykkivät, mutta että noin suurissa määrin.
Mitä isäntäväki voisi tehdä, että tuo pureminen loppuu? Nyt ovat hyvät neuvot kalliit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu