Onko kokemusta? Toisella rotallani on outo patti nahan alla kyljessä. Se ei ole kovin suuri, ehkä peukalon pään kokoinen tai jotain sinne päin.. se ei vaivaa tyttöstä mitenkään, mutta minua se huolestuttaa. Kannattaako sitä viedä eläinlääkärille, kun sitä ei kuitenkaan (ehkä) voida leikata? Rotathan ovat niin pieniä eläimiä, että sellainen leikkaus voisi olla 1½ vuotiaalle rotalle kohtalokas.. kun ei se vaivaa sitä mitenkään, ihan pirteä tyttönen se on.. ??
Outo patti??
6
967
Vastaukset
- merdi
Luulisin että tämä patti on jokin rasvapatti tai sitten se on kasvain. Minunkin entiselle rotalle ilmestyi parivuotiaana samankaltainen patti, joka oli kasvain. se ei häirinnyt tyttöstä pitkää aikaan millään tavalla, kunnes se kasvoi niin suureksi, että se häiritsi rotan liikkumista ja rotta piti lopettaa :( tyttöseni eli kuitenkin onnellisesti vielä puoli vuotta patin ilmestymisen jälkeenkin. Toivottavasti rotallasi rotallasi oleva patti on jonkinnäköinen rasvapatti, joka katoaa itsestään, mutta vaikka se olisikin kasvain, rottasi saattaa mainiosti elellä vielä monta kuukautta onnellista rotanelämää...
- LittleRat
toivottavasti näin on.. mielestäni se ei kuitenkaan ole rasvapatti.. se vain ei tunnu siltä...
- minimei
LittleRat kirjoitti:
toivottavasti näin on.. mielestäni se ei kuitenkaan ole rasvapatti.. se vain ei tunnu siltä...
Tietääkseni rasvapatin tunnistaa siitä että se on aikalailla liikuteltavissa ja tuntuu erilaiselta kuin Kova(ko?) kasvain.
Muistaakseni luin kerran jostain kertomuksen jossa oli ollut rotalla ihon alla patti joka oli todella suuri ja sellanen lilluva ja liikuteltava, no omistaja oli tämän vienyt lääkäriin ja se oli ollut vain joku patti, joka sitten puristettiin niin kuin se olisi ollut finni. Sisältä oli tullut ulos mömmöä jne.
Mutta suosittelisin eläinlääkärillä käyntiä. Kyllä 1 ja puoli vuotias rotta voi vielä elää, mutta leikkaus on tietty aina riski vanhalla rotalla. Kysy eläinlääkärin mielipidettä :) LittleRat kirjoitti:
toivottavasti näin on.. mielestäni se ei kuitenkaan ole rasvapatti.. se vain ei tunnu siltä...
Kasvaimen ja rasvapatin eroa ei voi sanoa tunnustelemalla tai silmämääräisesti. Kasvaimetkin ovat erilaisia. Jotkut ovat tiukasti koteloituneita eivätkä kasva kovin suuriksi. Eräällä rotallani oli tällainen nisäkasvain kainalossa, josta sitten levisi etäispesäke ilmeisesti aivolisäkkeeseen. Patti oli tosiaan noin herneen kokoinen, mutta etäispesäke kohtalokas.
Eläinlääkärillä käynti on paikallaan. Arvioikaa lääkärin kanssa rotan kuntoa, kannattaako leikata. Minä luultavasti yrittäisin, rotta ei ole kohtuuttoman iäkäs ja voi herätä. Kasvaimelliset rotat olen yleensä (jos leikkaus ei ole mahdollinen - esim. hengitystietulehdus, jonkin elimen vajaatoiminta) pyrkinyt lopetuttamaan mahdollisimman nopeasti nimenomaan etäispesäkevaaran vuoksi. En halua, että rotta joutuu kasvaimen takia kärsimään, vaikka se saattaisi elää vielä useita kuukausia. Kokemus sanoo toista, joten kasvaimelliset rotat pääsevät meillä arvokkaasti, vielä hyvissä voimissa sateenkaarisillalle.
- lilpertti
Minun rotallani on kohta nyrkin kokoinen "patti".Mitä kannattaa tehdä
- Sedä
Kyllä tuon kokoinen patti on jo niin suuri, että varmasti haittaa rotan normaalia elämää :/ Suosittelen lopetusta, mutta leikkaustakin voi toki kokeilla jos saat pian ajan osaavalle lääkärille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703906Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813109Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462143Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232093Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341- 401270
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758