Taiwan ei ole oma maansa

Papuliu

Moderaattorille tiedoksi että Taiwan kuuluu Kiinalle niin kuin Macao ja Hongkong. Eli Taiwan tulisi laittaa Kiinan foorumin alle.

Jos tällainen tapaus tapahtuisi kiinalaisella nettisivulla, nettisivun perustajat joutuisivat todennäköisesti vankilaan pitkäksi aikaa maanpetturuudesta. No hard feelings.

6

2853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkailu

      Taiwan on otsikon "Keskustele matkailusta Aasiassa."
      alla, ei "Luettele Suomen tunnustamat Aasian maat".

    • kai sitten..

      Sellaista se politiikka on. Taiwania taas pidettiin lännessä pitkään oikeana Kiinan hallituksen paikkana ja emämaa oli kapinallisten vallassa. Nykyään näyttää siltä että nämä ex-kapinalliset "kommunistit" ovat vallassa pysyvästi ja taloudellisten syiden takia länsi tunnustaa sen.
      Kiinassa nyt saa rangaistuksen monesta asiasta jotka paremmissa yhteiskuntamuodoissa kuuluvat kansalaisen perusoikeuksiin.

    • Jake

      Jos joku kirjoittaisi tällaista Taiwanissa mitä juuri kirjoitit niin joutuisit todennäköisesti vankilaan pitkäksi aikaa maanpetturuudesta.

      • siellä on?

        Siellä ei taida olla montaa suomalaista? Haluaisin tulla/mennä käymään, kun tapasin Amerikassa yhden kivan Taiwanilaisen, jota olisi kiva mennä morjestamaan. Mitä pitäisi huomioida matkuastaessa Taiwaniin. Ei mua rokotukset kiinnosta, mutta muut asiat kyllä.


    • Itsenäinen vastustaja

      ---clip---
      Jos tällainen tapaus tapahtuisi kiinalaisella nettisivulla, nettisivun perustajat joutuisivat todennäköisesti vankilaan pitkäksi aikaa maanpetturuudesta.
      ---clip---

      Onneksi me sentään ollaan oikeusvaltiossa eikä meitä johda mitkään aatteettomat "kapitalistiriistäjäkommarit" (näyttipä tyhmältä sanahirviöltä) !

      • pippaa

        Taiwan on turvallinen ja ystavallisten ihmisten maa. Nuorempi ja koulutetumpi osa vaestosta puhuu kohtuulisen hyvin englantia ja ainakin Taipeissa tulee pelkalla englannilla kohtuu hyvin toimeen. Taiwan on myos melko turvallinen ja vauras maa. Taiwanissa asuu kourallinen suomalaisia.

        Taiwan, eli ROC = Republic of China on saari jolle kultturivallankumouksta johtavaa Maoa Kiinan hallitsijaperhe , kirjureineen ja kenraaleineen pakeni ja perusti valiaikaishallinon. En tunne Taiwanin historiaa kovin yksityishohtaisesti, mutta olen kasittanyt, etta saarelle siirtynyt kiinan hallitsija kaytti melkoisesti voimaa ja tuhansia, jollei kymmenia tuhansia ihmisia kuoli.

        Taiwan on kiistelty asia Aasiassa ja melko suuri maara maita on tunnustanut Taiwanin, lisaksi maassa on oma valuutta ja hallitsija. Em. asiat ovat perinteisesti olleet itsenaisen valtion merkit, mutta kiinan valtio ja iso osa kiinalaisista kieltaa Taiwanin.

        Taiwanin vertaaminen Hong Kongiin tai Macauun ei ole oikea vertaus, koska Hong Kong oli selvasti vuokrattu Briteille ja siten on ollut aina osa kiinaa, mutta sopimuksella valiaikaisesti luovutettu maa-alue. Macau oli taas taas portugalilaisten hallinassa oleva siirtomaa, mutta Portugali paatti luopua alueesta vappaehtoisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      29
      2691
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      503
      1774
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      16
      1764
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1384
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      68
      1209
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      23
      1208
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1098
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      75
      1075
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      988
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      90
      952
    Aihe